Lato i jesień to okres intensywnych prac w ogrodzie. Wielu z nas w tym czasie zajmuje się budową lub odnawianiem drewnianych altan, płotów czy tarasów. Prawidłowe zabezpieczenie drewna jest rzeczą niezwykle istotną, w przeciwnym razie szybko może ono ulec zniszczeniu, a malowanie trzeba będzie powtarzać nawet co roku. Jak uniknąć tej syzyfowej pracy i skutecznie zająć się drewnem?

Po pierwsze gruntowanie

Dostępne na naszym rynku preparaty do drewna – bejce, farby, lakiery, lakierobejce, oleje nie posiadają w swoim składzie biocydów, które zapobiegają rozwojowi sinizny i grzybów. Stąd zaleca się wcześniej zastosowanie odpowiedniego impregnatu gruntującego. Niektóre z nich schną bardzo szybko i już po trzech godzinach można przystąpić do właściwego malowania. Taki preparat nie powoduje zmiany  naturalnej kolorystyki drewna oraz nie tworzy na nim żadnej powłoki.malowanie drewna

Jaki produkt do malowania wybrać?

Wybór odpowiedniego produktu ochronno-dekoracyjnego to podstawa. Powinien on być dostosowany do efektu końcowego jaki ma zostać uzyskany oraz do rodzaju malowanej powierzchni. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę również szybkość schnięcia oraz łatwość aplikacji. Inne preparaty są przeznaczone do drewna oszlifowanego, a inne do nieoszlifowanego. Najlepsze produkty dostępne na rynku zabezpieczają pomalowane powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi nawet na kilka lat.

Czytaj także  Meble z nietypowych materiałów

Jak grube warstwy należy nakładać?

Znane powiedzenie mówi, że co za dużo to nie zdrowo i zasada ta sprawdza się również w tym przypadku. Nakładanie grubych warstw farby czy oleju to często popełniany błąd. Taka powierzchnia jest podatna na pękanie i łuszczenie się, co wygląda mało estetycznie. Ponadto drewno pomalowane dużą ilością preparatu długo schnie, a powstała powłoka skutecznie zakrywa rysunek słoju zamiast go podkreślić. Najlepiej stosować się do instrukcji znajdującej się na opakowaniu produktu.

Jak rodzaj i jakość drewna wpływa na efekt końcowy?

Skuteczność impregnacji uzależniona jest w znacznym stopniu od tego, jak głęboko preparat wniknie w strukturę drewna. Zabiegowi temu zawsze należy poddawać drewno suche, mokre jest mniej chłonne. Warto więc podejść do sprawy z pewną dozą cierpliwości i po prostu poczekać kilka dni na całkowite wyschnięcie. Efekt końcowy zależy natomiast przede wszystkim od rodzaju malowanej powierzchni. Zupełnie inaczej wygląda drewno sosnowe, a inaczej np. dębowe. Warto więc wcześniej wykonać próbę kolorystyczną w niewidocznym miejscu. Pozwoli to uniknąć rozczarowania efektem końcowym.

Ostrożnie z preparatami bezbarwnymi

Drewno znajdujące się na zewnątrz musi zostać dobrze zabezpieczone przed promieniowaniem UV, które powoduje jego niszczenie. W preparatach barwnych funkcję ochronną pełnią najczęściej pigmenty. Natomiast większość preparatów bezbarwnych takiej ochrony niestety nie zapewnia. Warto więc zwrócić uwagę na ten fakt przed dokonaniem zakupu.

Czytaj także  Jak wybrać emulsję do wnętrz

Zastosowanie tych kilku prostych, podstawowych zasad pozwoli na skuteczne zabezpieczenie drewnianych mebli i altan na długie lata.