Odkurzanie to bardzo czasochłonna czynność, szczególnie jeśli mamy w domu dużo dywanów. Dlatego warto wybrać dobry odkurzacz bezprzewodowy (https://www.neo24.pl/maleagd/sprzatanie/odkurzaczebezprzewodowe.html), dzięki któremu szybko i wygodnie odkurzymy nasze podłogi. Jednak wiele osób zastanawia się, czy odkurzacze bezprzewodowe są wystarczająco trwałe, aby posłużyć nam na lata. Zatem, na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza bezprzewodowego?

Odkurzacz bezprzewodowy — żywotność akumulatorów

Podstawowym elementem wpływającym na trwałość odkurzaczy bezprzewodowych jest żywotność akumulatorów. W takim odkurzaczu akumulator może być zamontowany na stałe i ładowany przy pomocy specjalnej bazy lub wymienny, wówczas do zestawu otrzymamy dedykowaną ładowarkę. Ładowanie akumulatorów może zająć od godziny do nawet kilku godzin, a ich czas pracy szacuje się na od 40 do 60 minut w trybie normalnym oraz około 30 minut, gdy odkurzacz bezprzewodowy jest ustawiony na maksymalną moc.
Z czasem akumulatory mogą się zużywać, co będzie się objawiało krótszym okresem pracy lub trudnością z naładowaniem akumulatora. Średnio żywotność akumulatorów powinna wynosić od 2 do 5 lat i będzie zależna od częstotliwości oraz sposobu ich ładowania, gdyż nieprawidłowe ładowanie znacząco przyczynia się do ich zużycia.

Odkurzacz bezprzewodowy — wymiana akumulatorów

Producenci przewidzieli możliwości wymiany akumulatorów i to także tych, które są zamontowane na stałe do odkurzacza. Przy czym akumulatory zamontowane na stałe można czasem wymienić na gwarancji, natomiast akumulatory wymienne zazwyczaj będziemy musieli dokupić we własnym zakresie.
Nowy akumulator do odkurzacza bezprzewodowego może kosztować nawet kilkaset złotych, jest to więc spory wydatek. Na szczęście w sklepach branżowych z powodzeniem znajdziemy tańsze zamienniki, jednak przy zakupie należy dokładnie sprawdzić ich oznaczenia, aby dany akumulator idealnie pasował do posiadanej przez nas ładowarki. Pamiętajmy także, że im lepszy odkurzacz bezprzewodowy wybierzemy, tym rzadziej będziemy musieli wymieniać akumulatory.

Czytaj także  Farba akrylowa do drewna

Odkurzacz bezprzewodowy — części zamienne

Odkurzacz bezprzewodowy posiada także inne części, które mogą z czasem ulec zużyciu. Szczególnie jeśli mocno go eksploatujemy i na przykład nie czyścimy regularnie końcówek, czy nie dbamy o stan pojemnika oraz filtrów. Wówczas można bez problemu zamówić wybrane części zamienne typu nakładki, filtry, a nawet samą rurę do odkurzacza.

Natomiast jeśli prawidłowo obchodzimy się z odkurzaczem bezprzewodowym, to istnieje szansa, że całkowicie unikniemy konieczności zakupu części zamiennych. Dlatego warto dobrze traktować ten sprzęt, tym bardziej że oryginalne części zamienne nie należą do najtańszych.
Podsumowując, odkurzacz bezprzewodowy to trwałe i praktyczne urządzenie, a jego żywotność w dużej mierze będzie zależała od samego użytkownika oraz od trwałości dołączonych do zestawu akumulatorów. Jednak nawet jeśli jakaś część w odkurzaczu bezprzewodowym ulegnie awarii, to nie trzeba się martwić, ponieważ można ją szybko i wygodnie wymienić kupując oryginalną część lub atrakcyjniejszy cenowo zamiennik.