Wykonywanie podkładów podłogowych wymaga sprawnych i szybkich działań, które prowadzą do uzyskania pożądanych efektów. Specjaliści chętnie sięgają po zaprawę szybkowiążącą, która odznacza się doskonałą jakością.

Okazuje się, że posadzki szybkoschnące są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie korzysta się z materiałów wrażliwych na wilgotność podłoża np. paneli podłogowych, wykładzin dywanowych, PVC, posadzek żywicznych i pokrycia drewnianego. Czym odznacza się posadzka szybkoschnąca? Jakie zalety ma jej zastosowanie? Jaki produkt warto wykorzystać?

Baumit Rapido 1 Speed

Baumit Rapido 1 SpeedBaumit Rapido 1 Speed to posadzka cementowa cechująca się wytrzymałością i błyskawicznym zastosowaniem. Zapewnia wykonanie różnorodnych podkładów podłogowych, jak również może być w krótkim czasie przykryta wykończeniową warstwą. W tym przypadku warto docenić unikalne właściwości, jakie posiada Rapido 1 Speed:

  • szeroki zakres grubości,
  • wytrzymałość na ściskanie i zginanie,
  • ręczna aplikacja lub maszynowa,
  • zastosowanie we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynków.

Zaprawa szybkowiążąca

Zaprawa szybkowiążąca, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się natychmiastowym wiązaniem i wysychaniem. Możliwe jest wchodzenie na podkład już po 3 godzinach od nałożenia, przy czym po jednym dniu warstwa grubości 50 mm osiąga wilgotność wynoszącą 2%. To z kolei wpływa na możliwość kontynuowania dalszych prac wykończeniowych. Posadzka szybkoschnąca zmniejsza ryzyko powstawania pęknięć na powierzchni, co jest związane z niskim skurczem liniowym.

Czytaj także  Zalety aparatury modułowej

Zaprawa tego typu znajduje zastosowanie na małych, jak i na wielkich powierzchniach, gdzie ważny jest szybki czas realizacji zadania. Ponadto, bardzo dobrze sprawdza się jako podkład we wnętrzach o sporej wilgotności – w łazience, kuchni przemysłowej itp.

Posadzka szybkoschnąca

Rapido 1 Speed bazuje na dużym zakresie grubości, co pozwala formować spady o różnorodnych kątach nachylenia pod względem podłoża (przykładowo na tarasie lub balkonie). Dodatkowo możliwe jest niwelowanie progów i tworzenie podjazdów dla pojazdów na kółkach. Warto docenić wyjątkową wytrzymałość posadzki szybkoschnącej, która wiąże się z przeniesieniem obciążeń dynamicznych i statycznych. Dzięki temu zastosujemy ją w budynkach mieszkalnych, w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o zalecaną maksymalną wilgotność podkładu przed układaniem warstw wykończeniowych, wiele zależy od zaleceń producenta danej posadzki.


Błyskawiczna posadzka szybkoschnąca znajduje zastosowanie w czasie prac remontowych w wielu miejscach. Cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku, co wiąże się z doskonałą jakością. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest Baumit Rapido 1 Speed – posadzka cementowa odznaczająca się wytrzymałością. Produkt jest odporny na zginanie i ściskanie, równocześnie dając możliwość aplikacji ręcznej lub maszynowej. Zaprawa szybkowiążąca znajduje zastosowanie tam, gdzie ważne jest szybkie wykonanie posadzki. Dobrze współgra z materiałami wrażliwymi, zmniejszając ryzyko pęknięć na powierzchniach.