Łazienka to pomieszczenie często traktowane po macoszemu, bez dbałości o wygląd a z naciskiem na jak najlepszą funkcjonalność. Nie jest to dobre podejście, gdyż dobrze urządzona łazienka może spełniać swoje funkcje i wyglądać rewelacyjnie, do czego przyczynić się mogą choćby piękne łazienkowe płytki. Jak więc urządzić łazienkę? Ile kosztuje remont? Czy farba do łazienki jest droga?

Co to znaczy dobrze urządzić łazienkę? Czy trzeba kupić specjalną farbę do łazienki?

Remont łazienki oznacza bałagan w domu i utrudniony dostęp do sprzętów sanitarnych, z których korzystanie jest koniecznością. Podejmujemy go, gdy już naprawdę nie możemy patrzeć na stare płytki, wanna nie da się doczyścić, kabina prysznicowa wygląda tak, że szybki tusz bierzemy z zamkniętymi oczami, a farba do łazienki lata świetności dawno ma za sobą. Planując zmiany w łazience, trzeba mieć na uwadze, że jest to inwestycja na lata, więc warto podjąć dobre i przemyślane decyzje. Rozpoczynając planowanie, warto posługiwać się miarką, by rozsądnie zamontować sprzęty sanitarne, zachowując między nimi właściwe odległości, by móc wygodnie poruszać się po łazience. Ważną kwestią w urządzaniu łazienki jest dobór koloru glazury i fug. Równie ważne jest oświetlenie, gdyż łazienki często pozbawione są dopływu światła dziennego. Jednym z najdroższych elementów wyposażenia łazienki jest ceramika, więc jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Jeśli jest to możliwe, zamontujmy zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową.

Czytaj także  Czym pomalować beton

Ile kosztuje remont łazienki? Ile trzeba zapłacić za płytki, farbę do łazienki i robociznę?

Cennik usług remontowych zależy od wielu czynników. Dokładna wycena prac jest indywidualna i możliwa dopiero po obejrzeniu pomieszczenia przez fachowca. Warto dobrze przygotować się do tego spotkania, gdyż koszt remontu to w dużym stopniu opłata za pracę fachowca, a farba do łazienki to przy tym naprawdę mały wydatek. Remont łazienki należy zacząć od usunięcia starej armatury oraz skucia płytek. Cena demontażu urządzeń sanitarnych od sztuki wynosi około 100 złotych, skucie płytek ceramicznych 20-25 zł/m2, natomiast skuwanie posadzki 30-50 zł/m2. Oprócz tego pamiętajmy o wymianie drzwi i ościeżnicy – całość wraz z montażem może kosztować około 650 złotych. Na ściany trzeba nałożyć tynk, co kosztuje około 15 zł za metr kw., już z materiałem. Wymiana punktu hydraulicznego to około 200 zł/sztuka, zaś wymiana punktu elektrycznego, 70 zł.

Ile kosztują materiały? Cena farby do łazienki, płytek i armatury sanitarnej

Cena za 1m kw. płytek waha się od 20 do 100 złotych. Do tego należy doliczyć koszt kleju (około 1 zł/kg) i fug (10-30 zł/kg), a także wziąć pod uwagę wydatki związane z kupnem akcesoriów remontowych. Do całości należy doliczyć również robociznę, która wynosi od 35 zł do 80 zł za 1 m kw. Mając wykończone ściany, możemy zlecić malowanie sufitu. W tym przypadku trzeba zastosować odporną na wilgoć lateksową farbę do łazienki, za której litr należy zapłacić około 25 zł. Za urządzania sanitarne zapłacimy od 2 tys. złotych.

Czytaj także  Meble z nietypowych materiałów

Zdaniem projektantów, za remont łazienki liczącej około 5 metrów kw. trzeba zapłacić od 8 do 10 tys. złotych. Oczywiście, wszystko zależy od zasobności portfela, jednak jeśli dysponujemy średnim budżetem, nie oszczędzajmy na remoncie, by być zadowolonym z wyglądu pomieszczenia oraz jakości farby do łazienki.