Garaż to miejsce, które często traktujemy po macoszemu. Warto jednak zadbać o to, by było czyste i jasne. Planując remont domu, pomyślmy także o garażu. Wykończmy ściany tak, by były łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Chcąc odnowić posadzkę z betonu, kupmy odpowiednią farbą do betonu.

Jakie farby do malowania garażu? Farba do betonu i ścian

Poszukując farb do sufitu w garażu, wybierzmy te matowe i o dobrych właściwościach kryjących. Jeśli tak zrobimy, to będziemy mieć pewność, że w trakcie malowania się nie napracujemy, a sufit w garażu będzie wyglądał wyjątkowo dobrze. Do malowania ścian wybierzmy farby, które tworzą trwałe i odporne na ścieranie powłoki. Dzięki temu łatwo i bez problemu zmyjemy wszelkie zabrudzenia. Powłoka pomalowana preparatem z domieszką żywic pozostanie nienaruszona mimo intensywnej eksploatacji, a przecież w tym pomieszczeniu łatwo o zabrudzenia, które powstają choćby podczas odkładania roweru. Do ścian garażu można więc zastosować farbę do betonu, które wzmocni ich powierzchnię.

Jakie właściwości ma farba do betonu?

Betonową posadzkę musimy pomalować specjalną farbą. Najpopularniejszą farbą do betonu jest farba akrylowa, która produkowana jest z żywicy akrylowej z dodatkiem pigmentów nieorganicznych i organicznych. Wydajność produktu wynosi między 0,1 a 0,2 litra na metr kwadratowy, a rozcieńcza się ją za pomocą wody lub specjalnego rozcieńczalnika. Należy nanieść dwie warstwy takiej farby. Farby akrylowe są odporne na krótkotrwały kontakt z wodą i temperaturę do 80˚C. Występują w wersji matowej, satynowej lub błyszczącej. Już po 48 godzinach od malowania można używać posadzki. Do farb silikonowo-akrylowych dodaje się kopolimer akrylowy, co sprawia, że wysychają bardzo szybko, bo już od po trzech godzinach od malowania. Farbę trzeba nanieść dwukrotnie, a do pomalowania jednego metra kwadratowego potrzeba 0,2 litra farby. Ich wadą jest mała odporność na ścieranie, wytrzymują około dwóch tysięcy posuwów szczotką, więc nie należy ich stosować na posadzki bardzo często uczęszczane. W garażu sprawdzą się idealnie, gdyż nie jest to bardzo uczęszczane pomieszczenie, a farba wyschnie bardzo szybko. W uretanowo-alkidowej farbie do betonu najważniejszym składnikiem jest żywica alkidowa, które sprawia, że pomalowana posadzka jest bardzo odporna na ścieranie.

Czytaj także  Czym malować pomieszczenia techniczne

Jak się nanosi farbę do betonu?

Do malowania posadzek betonowych używa się wałka lub pędzla. Pamiętajmy także o pomalowaniu cokołów, czyli pasów o szerokości około 10 cm, gdyż podczas mycia podłogi można zachlapać ściany. Pasy farb nanosi się równo tak, by jeden nakładał się na drugi. Musimy zastanowić się także nad tym, jaki kolor będzie idealny do garaż. Można wybrać farbę w gotowych kolorach lub zabarwić na wybrany kolor za pomocą pigmentu.

Planując remont garażu, rozważnie wybierzmy materiały wykończeniowe, co będzie gwarancją ładnego wyglądu pomieszczenia. Dobrej jakości farba do betonu pozwoli zadbać o posadzkę i ba długo zapewnić jej ładny wygląd.