Każdy chciałby cieszyć się pięknem swojego parkietu przez jak najdłuższy czas. Jednak lakier do drewna ma tendencję do zużywania się w miarę upływu czasu. Są jednak metody, które pozwalają przedłużyć jego żywotność. Te zabiegi konserwacyjne sprawiają, że lakier na parkiecie dłużej utrzymuje swoje estetyczne walory. Poniżej kilka słów na ten temat.

Co robić, aby lakier utrzymywał swoją efektowność?

Pierwszą podstawową sprawą jest pielęgnacja parkietu, czyli po prostu czyszczenie. Należy pamiętać, aby tę czynność wykonywać regularnie. Wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu odkurzyć podłogę, aby lakier utrzymywał swój nienaganny połysk. Nie trzeba też narażać powierzchni lakierowanej na zbyt duże dawki wilgoci. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim właściciele parkietów z drewna bukowego oraz klonowego. Dodatkowo, gdy już wykonuje się mycie podłogi na mokro, należy pamiętać o bardzo dokładnym wyciskaniu szmatki bądź mopa. Przecierana podłoga i pokryty nią lakier powinny stać się w pełni suche w czasie jednej minuty.

Jak konserwować lakier na podłodze?

Z chwilą, gdy zauważy się oznaki pierwszego matowienia lakieru, można dokonać ożywienia jego powierzchni. W tym celu niezbędny będzie lakier odświeżający. Trzeba dobrać jego rodzaj do gatunku drewna z którego wykonany jest parkiet, mający zostać poddany odświeżeniu. Lakiery tego typu mają na celu dodanie porysowanej i zmatowionej powierzchni świeżości oraz unikatowego połysku.  Nakładając je na powierzchnię podłogi, trzeba pamiętać, aby była ona zawsze czysta i odtłuszczona, ponieważ w przeciwnym razie nie uzyska się odpowiedniego efektu. Odświeżający lakier do drewna powinno nakładać się za pomocą bawełnianej szmatki (w formie pakułki) lub w przypadku jej braku, można w ostateczności posłużyć się gąbką. Ten lakier ma tendencję do szybkiego schnięcia, dlatego trzeba go nakładać pewnymi i zdecydowanymi ruchami. Taki zabieg w warunkach domowych należy wykonywać raz lub dwa razy w roku.

Czytaj także  Przegląd narzędzi malarskich

Jak naprawić lakier na parkiecie?

Gdy na parkiecie pojawią się wyraźnie widoczne uszkodzenia, można spróbować pozbyć się ich samodzielnie poprzez polakierowanie. W przypadku gdy zniszczenia dotyczą jedynie kliku fragmentów, a nie całości, należy zabezpieczyć wybrane elementy przed dalszym zniszczeniem. Jeśli deseczki są bardzo skorodowane wówczas można je po prostu wymienić. Gdy rysy oraz ubytki są wyraźne i głębokie, należy wykonać kilka czynności. Najpierw trzeba zmatowić lakier, wypełnić ubytki szpachlówką stolarską do drewna. Gdy szpachlówka zaschnie, należy ją wyrównać, a na całość położyć lakier do drewna.

Do wypełnienia lżejszych, ale widocznych zadrapań powierzchni, można wykorzystać dedykowane lakiery o miejscowym zastosowaniu. W pierwszej kolejności wypełnia się w sposób punktowy głębsze rysy, a następnie po wyschnięciu, używa się w tych miejscach lakieru do zadrapań.