Miejsce tradycyjnych farb klejowych i wapiennych coraz częściej zajmują farby emulsyjne. Posiadają one wiele zalet, których brak ich konkurentom. Decydując się na remont, warto pomyśleć o wykorzystaniu farb emulsyjnych do wyczarowania niepowtarzalnego klimatu wnętrz.
Czym są farby emulsyjne?
Farby emulsyjne inaczej nazywane są dyspersyjnymi. Osiągnęły ogromną popularność dzięki właściwościom, które odróżniają je od dotychczas stosowanych farb klejowych i wapiennych. Przede wszystkim, do ich rozpuszczania używa się wody. Dzięki temu nie są tak toksyczne jak inne farby. Podczas wysychania uwalniają jedynie parę wodą. Czyni to farbę emulsyjną znacznie łatwiejszą w nakładaniu. Dotychczas do malowania dużych powierzchni potrzebna była spora ilość farby. W przypadku wariantów emulsyjnych, ich zużycie jest znacznie mniejsze, ponieważ są bardziej wydajne.
Zastosowanie farby emulsyjnych wpłynie pozytywnie na komfort życia osób z alergią. Farby te są przyjazne alergikom, ponieważ zastosowano w nich żywice, np. akrylowe, lateksowe lub winylowe. Dzięki temu farby dobrze przylegają co powierzchni, tworząc na nich jednolitą warstwę. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ w przypadku innych farb, na ich powierzchniach tworzą się wgłębienia i szczeliny, które stanowią idealne miejsce do rozwoju niebezpiecznych alergenów. Farby emulsyjne są również łatwe w czyszczeniu, co sprzyja ich częstej konserwacji. Wybierając farbę, warto zwracać uwagę na to, czy posiada ona odpowiedni atest, gwarantujący bezpieczeństwo dla osób z alergią.
Jaki wybrać rodzaj farby emulsyjnej?
Farby emulsyjne charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością. Dzięki temu można wybrać nie tylko ich kolor, ale również stopień połysku. Za ich pomocą jest możliwe uzyskanie powierzchni błyszczących, półmatowych i matowych. Na rynku znaleźć można również warianty, które posiadają w swoim składzie drobinki brokatu. Pomalowana w ten sposób ściana lub sufit, będzie pięknie mienić się w promieniach słońca.
Wybierając farbę nie należy oszczędzać. Renomowane marki oferują produkty wysokiej jakości, które posłużą na długie lata. Stosowanie tanich farb może skończyć się koniecznością ponownego malowania w krótkim czasie. Najlepiej kierować się ilością danych składników w farbie. Im więcej w niej żywicy, tym bardziej jest odporna na wszelkie uszkodzenia. Jej zawartość wpływa również na stopień połysku. Farba dobrej jakości nie kapie zbyt obficie z pędzla podczas malowania.
Dobierając rodzaj farby należy przede wszystkim przemyśleć, w jakim pomieszczeniu będzie zastosowana. Pokrycie ścian łazienki i kuchni będzie wymagało farby o innych właściwościach, niż w przypadku pokoju codziennego czy korytarza. Do pomieszczeń, które często ulegają zawilgoceniu i najlepiej jest używać farb, które zabezpieczą ściany przed dostawaniem się do nich wody. Powstrzyma to rozwój groźnych bakterii i grzybów. Farby o podwyższonej wytrzymałości znajdą zastosowanie we wnętrzach, w których łatwo o zabrudzenia wymagające częstego mycia. Może to być na przykład kuchnia lub pokój dziecięcy.