Nowy dom czy mieszkanie stwarza nieograniczone możliwości dla dekoracji wnętrz. Trochę mniej swobody mamy podczas odnawiania i remontu pomieszczeń. Najłatwiej zmienić wygląd ścian. Jeśli jednak płożony tynk wygląda jakby falował lub ściany mają uszkodzenia i nierówności, przyda się materiał wykończeniowy do wygładzania. Powszechnie używa się gładzi szpachlowej. Na czym polega jej używanie i co daje i jak wybrać najlepszą?
Jak działa gładź ?
Podstawą gładzi szpachlowych jest gips, do którego dodaje się dolomit, kredę oraz materiały pomocnicze. Na rynku dostępne są mieszanki do rozrabiania z wodą lub gotowe do nakładania masy. Nakłada się ją po to, aby chropowatą surową ścianę zmienić w gładką, jednolitą, gottową do dalszych zabiegów upiększających.
Rodzaje gładzi szpachlowych
W sprzedaży są cztery rodzaje gładzi. Najczęściej stosowaną z nich, jest gładź gipsowa (z gipsu naturalnego lub syntetycznego). Gładzią tą można pokrywać wszystkie rodzaje podłoża. Najczęściej jej warstwa stanowi bezpośrednie przygotowanie pod farby malarskie. Następnym rodzajem jest gładź wapienna, której spoiwem jest wapno. Charakteryzuje ją wysoka przepuszczalność. Stanowi dobre podłoże dla farb akrylowych i lateksowych. Największą trwałość ma natomiast gładź cementowa. Ponadto jest odporna na działanie wilgoci i mrozu. Stosuje się ją zarówno do wnętrz, jak i na ściany zewnętrzne. Przeznaczona jest do wyrównywania powierzchni tynków cementowych i cementowo-wapiennych. Ostatnim rodzajem jest gładź polimerowa. Jest odporna na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego stosuje się ją w kuchniach i łazienkach.
Wszystkie te materiały wykończeniowe doskonale pomagają w wygładzaniu nierównych powierzchni otynkowanych ścian. Stanowią podkład do malowania ścian farbami. Gładzie nakłada się na ściany ręcznie lub maszynowo. Do ręcznego nakładania gładzi szpachlowej stosuje się szpachle lub duże pace. Niektóre gładzie wymagają użycia pacy z papierem ściernym, aby je dodatkowo wygładzić, po wyschnięciu.
Potrzebne czy nie?
Niektórzy uważają, że stosowanie gładzi szpachlowych jest zbędne. Fachowcy twierdzą jednak, że warto jej używać na lekko nierównych ścianach. Zwłaszcza ściany, które pomalowane będą farbami, uwydatniającymi mankamenty powierzchni (opalizujące, z połyskiem). Wybór gładzi zależy od rodzaju podłoża oraz pomieszczenia, w którym chcemy ją zastosować.