Odpowiedni dobór kolorów ma duże znaczenie w ocenie estetyki danego pomieszczenia. W pokoju, jak w każdym innym miejscu,  kolory powinny być dobrane tak aby tworzyć spójną całość, a każdemu zależy, aby to właśnie jego pokój oraz cały dom prezentował się jak najkorzystniej. Dlatego, tak istotne jest właściwie dobranie kolorów dla poszczególnych elementów.

Jaki kolor ścian będzie najlepszy do ciemnych mebli?

Kolory podłogi, sufitu, ścian i mebli mają istotny wpływ na samopoczucie w pomieszczeniu. W zależności od dokonanego wyboru i połączeń elementów można zmienić styl i atmosferę każdego pomieszczenia. Aby właściwie dobrać kolory i rozpocząć malowanie ścian należy zastanowić się nad tym jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na tym aby wysunąć na pierwszy plan umeblowanie, należy pomalować ściany w jasne, delikatne kolory, które stworzą kontrast z ciemnymi meblami.

Naturalnym sojusznikiem brązów są odcienie beżu, różne odcienie żółtego oraz wszystkie neutralne barwy od bieli, poprzez kremy i kość słoniową. Coraz większą popularnością cieszy się także łączenie kolorów farb w ten sposób aby uzyskać jasną szarość co w połączeniu z ciemnymi meblami nada pomieszczeniu elegancki wygląd. Do ciemnych mebli można z powodzeniem sięgnąć także po intensywniejsze odcienie farb ściennych. Fiolety, czerwienie, zielenie i pomarańcze ładnie komponują się z ciemnymi meblami, jednakże należy pamiętać, żeby nie przytłoczyć wnętrza decydując się na malowanie ścian w ten sposób.

Czytaj także  Jakie farby akrylowe wybrać?

Jaki kolor ścian będzie najlepszym połączeniem dla jasnej podłogi?

Za pomocą odpowiedniego łączenia kolorów farb można sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na większe, cieplejsze, węższe, głębsze lub dłuższe. Ogólna zasada mówi, że jasne odcienie wygląda na większe, natomiast ciemniejsze je optycznie zmniejszają. Jasna podłoga we wnętrzu sprawia, że wydaje się ono większe i bardziej przestrzenne dlatego należy przeprowadzić odpowiednie i przemyślane lakierowanie kolorów. Ponadto, jasne odcienie nadają pomieszczeniu czysty, rustykalny i ponadczasowy wygląd. Jasne podłogi świetnie komponują się z ciemnym meblami i tworzą z nimi zaskakujące połączenia. Do jasnej podłogi najlepiej będą pasować niezbyt intensywne i nasycone kolory ścian, ponieważ taki dobór kolorów nada wnętrzu charakteru.

Dobrze sprawdzą się również jasne i pastelowe kolory ścian, a takie połączenie nada pomieszczeniu wrażenie delikatności i kobiecości. Należy pamiętać, dobierając kolor ścian do jasnej podłogi, aby nie tworzyć we wnętrzu zbyt dużych kontrastów, które nie będą dobrze wyglądać, zwłaszcza jeśli zastosujemy plamy kolorów na dużych powierzchniach.

Jak wybrać odpowiedni kolor do ciemnych mebli i jasnej podłogi?

Łączenie kolorów farb należy dobrać w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu. Zdecydowanie odradza się malowanie ścian na kolor taki sam jak mebli oraz podłogi. Ciemne ściany w połączeniu z jasną podłogą uwydatniają poziome krawędzie elementów wyposażenia. Jasna ściana, w połączeniu z jasną podłogą i ciemnym meblami nada wnętrzu nowoczesny i elegancki wygląd.