Kosze na śmieci, mimo tego, że są przeznaczone na nieczystości, mogą być eleganckie i estetyczne. W sklepach znajdziemy wiele modeli o różnych wzorach i kolorach. Zanim zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się, jakie mamy potrzeby i co nam się podoba. Kosze na śmieci mogą być do segregacji, do zabudowy, metalowe, plastikowe, małe i duże. Co wybrać?

Kosze na śmieci idealne dla tych, którzy segregują

Większość z nas segreguje śmieci. Niektórzy makulaturę czy butelki wkładają do worków, ale nie wygląda to zbyt ładnie. Ważne jest to, by kupić takie kosze, by móc je postawić obok siebie. Dzięki temu łatwiej nam będzie wrzucać odpady. Najlepiej, by kosze na śmieci przeznaczone do segregacji były wielokomorowe. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości i miejsca i pojemniki będą stały w innym miejscu, zadbajmy o to, by były dobrze oznakowane. Pamiętajmy, że do pojemników oznakowanych na niebiesko wrzucamy papier i tekturę, do oznakowanych na zielono szkło, a do oznakowanych na żółto, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe.

Kosz na śmieci

Kosz na śmieci

Dbamy o czystość koszy na śmieci

Bardzo ważne jest, by kosz był łatwy do oczyszczenia z zabrudzeń. Pojemnik powinien być wykonany z wytrzymałego materiału powleczonego gładką powłoką, którą łatwo się ściera. Chropowate powierzchnie będą zdecydowanie mniej funkcjonalne. Przy mniejszych koszach na śmieci, dobrym rozwiązaniem jest wewnętrzne wiaderko, dzięki któremu nie musimy używać worków na śmieci. Należy jednak często je czyścić. W nowoczesnych koszach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, na przykład system zatrzasków, które sprawiają, że worki się nie przesuwają. Największą bolączką w kwestii koszy na śmieci na pewno jest wydobywający się z nich zapach. Zapobiegnie mu dopasowana i szczelna pokrywa. Udogodnieniem dla użytkownika jest także pedał do otwierania klapy śmietnika, dzięki czemu nie musimy się schylać, by wyrzucić odpadki.

Czytaj także  Rodzaje przewijaków dla niemowląt

Metalowe i plastikowe kosze na śmieci

To, czy wybierzemy plastikowy czy też metalowy kosz, zależy od naszego poczucia estetyki i miejsca, w którym będzie stał pojemnik. W eleganckim biurze sprawdzi się metalowy i błyszczący pojemnik ze specjalną powłoką, która zapobiega pozostawianiu odcisków palców. W przytulnej kuchni znajdzie swoje miejsce pojemnik w ciekawym kolorze. Kuchenne kosze na śmieci mogą być plastikowe.

Co jeszcze musimy wiedzieć?

Zanim wybierzemy konkretny model kosza na śmieci, szczerze odpowiedzmy sobie na pytanie o to, ile śmieci produkujemy. Zastanówmy się, czy wystarczy nam pojemnik o pojemności około 10 litrów, czy może większy. Pamiętajmy, że rozkładające się odpadki sprawiają, że kosze na śmieci brzydko pachną. Zainwestujmy w mniejszy kosz i często wyrzucajmy śmieci.

Kosze na śmieci kupujemy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy mieszkanie jest już urządzone. Wybierzmy taki, który będzie pasował do naszej kuchni, a jednocześnie spełni potrzeby naszej rodziny.