Zmiana płytek w łazience czy w kuchni oznacza poważny remont. Jeżeli skóra nam cierpnie na myśl o skuwaniu płytek, a nie podoba nam się ich kolor, możemy to zmienić. Kafelki można bowiem pomalować. Wystarczy tylko kupić specjalne farby, posprzątać w łazience i zaplanować mały remont. Do dzieła!
Jak przygotować płytki do malowania? Zanim nałożymy farby
Odpowiednie przygotowanie płytek to najważniejszy etap prac. Jeśli tego nie zrobimy, farby nie będą się dobrze trzymać, co zepsuje efekt. Płytki ceramiczne są bowiem bardzo gładkie, co odpowiada gustom odbiorców. Produkowane są z minerałów, prasowane i wypalane w wysokiej temperaturze. Na koniec procesu produkcji drukuje się na nich dekoracyjne motywy, nadaje się im kolor, a następnie pokrywa płynnym szkliwem. Kolejnym etapem produkcji jest wypalanie, często kilkakrotne. Dzięki takim zabiegom powstaje idealnie gładka powierzchnia. Ta cecha jest zaletą, ale może okazać się wadą, gdy płytki trzeba malować. Bardzo trudno bowiem pokryć je farbami, ponieważ farba spływa po śliskiej powierzchni. W związku z tym, przed malowaniem płytki trzeba dokładnie oczyścić i odtłuścić, najlepiej używając płynu do mycia szyb z niewielką domieszką alkoholu.
Malowanie płytek. Jakie farby wybrać i jak je nakładać?
Po dokładnym oczyszczeniu płytek możemy zabrać się za malowanie. Najpierw trzeba zaopatrzyć się we wszystko, co będzie potrzebne, czyli w folię malarską, pędzel, wałek gąbkowy, kratkę malarską, taśmę ochronną, a przede wszystkim farby. W marketach budowlanych znajdziemy specjalną farbę do płytek, która jest bardzo wydajna i nie wymaga stosowania podkładów, które podnoszą koszt samodzielnej renowacji płytek ceramicznych. Taka farba szybko schnie, co jest bardzo ważne, gdyż skraca się czas, podczas którego nie będziemy mogli korzystać z łazienki. Przed rozpoczęciem pracy warto dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, które chcemy malować. Prace najlepiej zaplanować na wiosnę lub na wczesną jesień, gdyż idealna temperatura w pomieszczeniu to 12–25°C. Farby tego typu najpierw nakłada się specjalnym, gęstym pędzlem. Malowanie rozpoczyna się od miejsc, do których trudno dotrzeć. Nakładanie farby kontynuuje się dobrze odsączonym wałkiem. Warstwy muszą być niezbyt grube (lepiej nałożyć dwie, ale bardzo cienkie). Przerwa między nanoszeniem kolejnych warstw powinna wynosić 24 godziny. Każdą kolejną warstwę należy nakładać krzyżowo, czyli w innym kierunku. Po 72 godzinach płytki będą zupełnie suche.
Jak konserwować płytki malowane farbami?
Malowana farbami powierzchnia płytek musi być przez 20 dni chroniona przed uderzeniami i nie wolno jej zaplamić, gdyż powłoka jest bardzo delikatna, a jej właściwości się utrwalają. Przez ten czas czyścimy płytki bardzo delikatnie. Później można ją myć płynami, ale nie żrącymi. Unikajmy także gąbek z szorstkimi powierzchniami, które mogą zarysować płytki.
Malowanie płytek to spore wyzwanie, ale dzięki dobrej jakości farbom na pewno mu podołamy. Poszukajmy odpowiedniego koloru, przygotujmy narzędzia i zabierzmy się do pracy.