Wizja remontu dla wielu z nas brzmi przerażająco, gdyż sporo pieniędzy wydamy na farby, płytki czy sprzęty, a przecież trzeba jeszcze kupić meble. A gdyby tak oszczędzić na meblach, odnawiając te, które już mamy? Wystarczy pomysł, farby do mebli i lakier do drewna, by wyczarować piękne i oryginalne przedmioty.

Jak zabrać się do lub nakładania lakieru do drewna na meble?

Jeśli mamy w domu stare krzesła czy komodę, możemy połączyć je z nowoczesnymi sprzętami. W ten sposób uzyskamy bardzo modny, eklektyczny styl wystroju. Jeśli meble mają zdobić, musimy odnowić je z najwyższą starannością. Ze starego mebla musimy usunąć oznaki użytkowania, czyli odpadającą farbę i zabrudzenia. Przed bejcowaniem lub malowaniem stare farby musimy dobrze usunąć. Farbę i lakier do drewna trzeba usunąć za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Na powierzchni drewna nie może bowiem zostać nawet mały fragment zdzieranej powłoki. Jeśli warstwa starego lakieru jest cienka, lepiej szlifować bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym.

Czytaj także  Zabezpieczenia na meble dla dzieci. Które wybrać?

Wybieramy farbę do mebli. A może lakier do drewna?

Do malowania mebli używamy trwałych i dobrze kryjących farb do mebli, charakteryzujących się elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Takie farby dobrze kryją i tworzą trwałe, odporne na ścieranie powłoki. Pamiętajmy jednak, że meble pokryte lakierem do drewna są odporniejsze na zarysowania. Lakier może zmienić kolor drewna, jeśli wybierzemy preparat koloryzujący, ale pozwala wyeksponować słoje drewna. Wyróżniamy dwie główne grupy lakierów do drewna, czyli wodorozcieńczalne (akrylowe) i pozostałe, które nie rozpuszczają się w wodzie (alkidowe, rozpuszczalnikowe). Najczęściej stosuje się akrylowy lakier do drewna, który jest nietoksyczny, ma przyjemny zapach i może być stosowany w domach/mieszkaniach. Tego typu preparaty dają satynowe lub matowe wykończenie i są wielofunkcyjne, gdyż można ich używać do zabezpieczenia surowego drewna, drewna pomalowanego farbą akrylową (lub kredową), ale także do zabezpieczenia np. tapety lub innego papieru położonego na froncie mebla czy w szufladzie. Lakiery rozpuszczalnikowe i alkidowe stosuje się tylko w kilku konkretnych przypadkach (np. do zabezpieczania mebli tarasowych), gdyż nie są dedykowane do wewnątrz. Można nimi pomalować także blat stołu, co zabezpieczy go przed rysami, uszkodzeniami i wodą.

Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Wystarczą dobre chęci, zapał wolny czas i dobrej jakości lakier do drewna, by przywrócić przedmiotom atrakcyjny wygląd.

Czytaj także  Czym pomalować beton