W domach i mieszkaniach stosowane są różnego rodzaju elementy umeblowania wykonane z drewna. Od czasu do czasu mogą one wymagać zmiany koloru. Oczywiście lakierowanie mebli i innych powierzchni drewnianych jest generalnie przydatne i możliwe, ale należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni drewnianej oraz o stosowaniu odpowiednich lakierów i farb. Warto więc zastanowić się nad wyborem produktu, jakim jest lakier do drewna. Kolory dostępne na rynku są zróżnicowane i dopasowane do wymagań różnych użytkowników.

Prawie każdy posiada w swoim domu element umeblowania, który z upływem czasu stracił swój atrakcyjny wygląd, jednak mimo to zachowuje swoją funkcjonalność i jest bardzo przydatny. W takiej sytuacji warto zdecydować się na odnowienie szafy, komody lub innego mebla albo powierzchni drewnianej. Przemalowanie może być bezpieczne dla powierzchni pod warunkiem tego, że używany będzie odpowiedni lakier do drewna. Kolory dostępne na rynku powinny umożliwić odnowę powierzchni drewnianych realizowaną w taki sposób, że będą one pasować do każdego wnętrza.

Odpowiednie przygotowanie powierzchni z drewna do malowania

W przypadku lakierowanych powierzchni drewnianych będących w dobrym stanie należy dokładnie je umyć wodą z środkiem myjącym, takim jak na przykład mydło alkaliczne. Po spłukaniu powierzchnię należy przetrzeć wodnym, drobnoziarnistym papierem ściernym. Zmatowienie powierzchni zapewni lepszą przyczepność lakieru. W przypadku elementów drewnianych o suchej powierzchni trzeba pomyśleć o odpowiednim gruntowaniu kilkoma warstwami podkładu oraz o uzupełnieniu ubytków, zanim zostanie nałożony lakier do drewna. Kolory można później dopasować do konkretnych upodobań i potrzeb.

Czytaj także  Czy odkurzacze bezprzewodowe są trwałe?

Przygotowanie do malowania przy użyciu środków chemicznych

Czasami stare powierzchnie mebli, ścian lub innych elementów wykonanych z drewna są pokryte starym, zniszczonym lakierem, który jest trudny w usunięciu. Takie powierzchnie można również malować po uprzednim usunięciu lakieru przy użyciu chemicznych substancji złuszczających. Uniwersalne preparaty oferowane na rynku są idealne do stosowania z farbami emulsyjnymi oraz rozpuszczalnikowymi. Oczywiście nie należy zapominać o zachowaniu środków bezpieczeństwa (ochrona oczu, dłoni i dróg oddechowych). Istnieją też specjalne substancje ekologiczne, po użyciu których można nakładać lakier do drewna. Kolor ulegnie odmianie i sprawi, że malowany element odzyska dawną atrakcyjność.

Inne metody

Jak widać, odpowiednie przygotowanie sprawi, że praktycznie każda powierzchnia drewniana może zostać pomalowana i można wykorzystać na niej dowolny lakier do drewna. Kolory nie utracą swojego bogactwa i atrakcyjności. Ciekawą metodą jest też zmiękczanie starej farby czy też lakieru przy pomocy lampy lutowniczej. Po tym procesie należy usunąć całą farbę skrobakiem i przetrzeć papierem ściernym całą powierzchnię. Na rynku znajduje się coraz więcej ciekawych produktów umożliwiających zarówno skuteczne przygotowywanie powierzchni, a także jej bezpieczne malowanie, niezależnie od rodzaju drewna, z jakiego jest wykonana.