Malowanie elewacji to poważne przedsięwzięcie, do którego należy się zabrać z całą starannością. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy wiele rodzajów farb zewnętrznych. Wybierając je, musimy się dobrze zastanowić, gdyż elewacja domu jest nie tylko jego ozdobą, ale i ochroną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak się wybiera farby zewnętrzne?

Jeśli planujemy remont elewacji, zasięgnijmy rady u zaprzyjaźnionego specjalisty. Samodzielne malowanie elewacji nie jest szczególnie trudne, ale na pewno się nie uda jeśli nie będziemy wiedzieć jak się za to zabrać. O pomoc i radę możemy poprosić także pracownika marketu budowlanego. Farba musi bowiem być dobrze dobrana do podłoża, więc zanim pójdziemy na zakupy, upewnijmy się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Właściwy jej dobór wpływa na trwałość i odporność nowej struktury, a także decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany. Musimy także wiedzieć, jakie farby zewnętrzne są nam potrzebne i jakie mamy wobec nich oczekiwania. Każda z nich ma bowiem inne właściwości.

Rodzaje farb zewnętrznych

Wśród dostępnych na rynku farb zewnętrznych najczęściej wybierane są farby akrylowe, które mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Łatwo się nimi maluje, są trwałe, odporne na ścieranie i wodorozcieńczalne. Bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne. Malowanie nimi wymaga doświadczenia, więc lepiej zlecić to fachowcowi. Polecanymi farbami zewnętrznymi są farby silikonowe, w których spoiwem jest żywica. Tworzą one na ścianie powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, ale pozwalającą na „oddychanie” ścian. Do farb silikonowych nie przywiera brud ani kurz. Ich ważną zaletą jest zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że podczas opadów deszcz wiąże brud, który spływa wraz z kroplami. Dzięki temu pomalowana taką farbą ściana długo będzie wyglądała ładnie. Wśród farb zewnętrznych wymienić należy także farby lateksowe, w których spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Pomalowana nimi ściana jest odporna na ścieranie. Planując remont elewacji z całej palety farb fasadowych wybierzmy akrylową lub silikonową. Podłoża, które wcześniej nie były malowane trzeba pokryć silikatami.

Czytaj także  Czym kierować się przy wyborze rusztowań budowlanych?

Jak malować farbami zewnętrznymi?

Pierwszym etapem prac związanych z malowaniem elewacji powinna być ocena stanu podłoża. Farby zewnętrzne dobrze pokrywają ściany, na których nie ma pęknięć i zawilgoceń. Ubytki i rysy naprawimy za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Braki w materiale izolacyjnym, na przykład w styropianie, trzeba uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Pamiętajmy także o tym, by oczyścić miejsca, w których poprzednia farba odpada lub pyli. Jeśli farba jest uszkodzona na całej powierzchni, trzeba ją usunąć. Zielony nalot na elewacji oznacza, że na ścianie zagościły mikroorganizmy. W takiej sytuacji koniecznie trzeba ją oczyścić za pomocą gotowych preparatów zwanych biocynami.

Ładna elewacja jest prawdziwą ozdobą budynku, więc jeśli chcemy, by pięknie wyglądała, musimy wybrać odpowiednią farbę. Bogata oferta farb zewnętrznych pozwoli na znalezienie odpowiedniego produktu.