Małe mieszkania kojarzą się bardziej z ciasnotą i ograniczeniami niż z wygodną przestrzenią. Na jego niekorzyść działają niedopasowane przytłaczające meble, ciężkie dodatki i bałagan, które dodatkowo pomniejszają pokoje. By taka niewielka powierzchnia stała się funkcjonalnym i przytulnym miejscem wystarczy dostosować się do kilku zasad. Jak sprawić, by małe mieszkanie w bloku wyglądało na większe?

Jasne optycznie powiększa

Postaw na jasne kolory ścian – szarości, beże i biele. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń oraz rozjaśniają pomieszczenia pozbawione dużej ilości światła naturalnego. Za to w pokojach z dużymi oknami sprawdzą się kolory odzwierciedlające naturę. Mieszkając wśród zielonych drzew pomaluj pokój na kolor zbliżony do otaczającej Cię przestrzeni. W wieżowcach, pośród chmur, optyczne powiększenie pokoju uzyskasz dzięki odcieniom błękitu odzwierciedlającego naturalny kolor nieba. Takie rozwiązanie sprawi, że otoczenie stanie się przedłużeniem małego pokoju.

Staraj się też zachować spójność stylistyczną i kolorystyczną w całym mieszkaniu. Podobne barwy w każdym pomieszczeniu stworzą optycznie większą przestrzeń. Taki efekt uzyskasz również kładąc w całym mieszkaniu jednolitą, najlepiej jasną, podłogę. By jednak mieszkanie nie było nudne, dorzuć kilka drobiazgów w intensywnym, wyróżniającym się kolorze. Ożywią przestrzeń i dodadzą jej charakteru.

Odpowiednie dodatki

Nie tylko jasne barwy, lecz także odpowiednio dobrane dodatki pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Postaw na duże lustra, obrazy i zdjęcia. Lustro sprawi, że pokój wyda się większy dzięki odbiciom światła. Oprócz tego doświetli te miejsca w pokoju, do których nie dochodzi wystarczająca ilość promieni słonecznych.

Czytaj także  Jak wybrać emulsję do wnętrz

Duże obrazy i zdjęcia przedstawiające naturę staną się dodatkowym oknem w pokoju. Jasne i nowoczesne, z kolorystycznym akcentem nadadzą pomieszczeniu lekkości oraz charakteru.

Zrezygnuj z ciężkich, ciemnych zasłon – dają wrażenie przytłoczenia i niepotrzebnie obciążają pokój. Wybierz rolety w jasnych kolorach lub zwiewne zasłony, dzięki którym pokój nabierze lekkości.

Postaw na wielofunkcyjność

Zainwestuj w meble wielofunkcyjne. Współczesne meble wielofunkcyjne, w przeciwieństwie do wersji sprzed lat, są naprawdę stylowe i świetnie się prezentują w nowoczesnych pomieszczeniach. Dlaczego warto je mieć w małych mieszkaniach? Pozwalają oszczędzić dużo przestrzeni. Łóżko ukryte w szafie, rozkładany stolik z wieloma szufladkami na drobiazgi czy sofa z dodatkową półką na książki będą idealnym rozwiązaniem, gdy nie mamy miejsca na dodatkowe meble.

Wykorzystaj przestrzeń

Staraj się maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Wybierz meble sięgające aż do sufitu z wieloma schowkami, które pomogą Ci utrzymać porządek w mieszkaniu. Jasne meble, które wypełnią przestrzeń na całej jej wysokości sprawią, że mieszkanie będzie wydawało się wyższe niż jest w rzeczywistości. Najlepszym wyborem będą meble na wymiar idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Trzymaj porządek

Nie zagracaj swoich czterech kątów niepotrzebnymi meblami, ozdobami i innymi przedmiotami. Każda zbędna rzecz zabiera Ci cenną przestrzeń. Pozbywając się bezużytecznego sprzętu sprawisz, że nawet naprawdę mały pokój stanie się przestronny.

Czytaj także  Warto używać farby lateksowej?