A naszych domach i w ich otoczeniu znajduje się wiele metalowych przedmiotów. Warto zadbać o to, by ogrodzenia, balustrady, blaszany garaż czy rynny wyglądały pięknie. Musimy je dokładnie wyczyścić, a następnie pomalować. Musimy także odwiedzić sklepowe regały z farbami do metali. Którą farbę wybrać?

Jak się przygotować do malowania metalu?

Zanim zakupimy farby do metalu i chwycimy za pędzel, musimy dobrze przygotować podłoże. Jeśli tego nie zrobimy, farba zacznie pękać, łuszczyć się i szybko odpadnie, a czynność malowania trzeba będzie powtórzyć. Odnawianie metalu trzeba zacząć od jego dokładnego oczyszczenia. Delikatne zabrudzenia usuwamy drucianą szczotką lub papierem ściernym. Powierzchnię odtłuszczamy za pomocą roztworu detergentu. Zazwyczaj wystarczy użyć dobrej jakości płynu do mycia naczyń. Następnie trzeba ją osuszyć i odpylić. Jeśli malowany przedmiot jest w złym stanie, farba się łuszczy, a metal zaatakowała rdza, w oczyszczanie trzeba będzie włożyć więcej pracy. Za pomocą szczotki drucianej i szlifierki usuwamy zabrudzenia i rdzę. Następnie wygładzamy przedmiot przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego, a następnie wilgotną szmatką usuwamy pył. Na podłożu mogą pozostać tylko malutkie kawałki rdzy. Trzeba ją całkowicie usunąć, a metal przemyć benzyną ekstrakcyjną. Malowana powierzchnia nie może jednak być zbyt gładka, farba będzie się lepiej trzymać dzięki naturalnej porowatości metalu.

Czytaj także  Farba akrylowa do mieszkania

Rodzaje farb do metaluczerwona farba

Farby do metalu różnią się paletą kolorów, wydajnością, rodzajem użytego rozpuszczalnik, a także czasem schnięcia. Występują w wielu kolorach. Stal, żelazo i żeliwo malujemy farbami alkidowymi (ftalowymi), chlorokauczukowymi, epoksydowymi i poliuretanowymi. Do metali ocynkowanych i aluminium służą następujące rodzaje farb: winylowe (poliwinylowe), akrylowe, akrylowo-lateksowe i poliwynylo-akrylowe. W sklepach znajdziemy także farby podkładowe i gruntujące, które uodparniają metal na działanie korozji, a nawet neutralizują jej malutkie skupiska. Zapewniają także przyczepność emalii nawierzchniowej i tworzą dodatkową warstwę ochronną. Jeżeli mamy problem z wyborem, o pomoc poprośmy pracownika sklepu, który dobierze odpowiedni produkt. Na dobrze zabezpieczoną powierzchnię nakładamy właściwą farbę, czyli emalię nawierzchniową, która chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (deszcz, słońce, mróz), a także daje efekt dekoracyjny. Farby do metalu pozwalają uzyskać powierzchnię matową, półmatową lub błyszczącą. Występują także farby, które nadają efekt młotkowania, czyli powierzchnia wygląda jak po uderzeniu młotka. Świetnie wyglądają także elementy metalowe pomalowane czarną farbą z efektem metalu, która sprawia, że przedmioty zyskują ładny wygląd starego żelaza.

Odnawianie metalu nie jest trudne, ale musimy się do niego odpowiednio przygotować. Kupmy drucianą szczotkę, papier ścierny i farby do metalu, które w połączeniu z dobrymi chęciami stworzą zestaw idealnego malarza amatora.