Przywykliśmy do tego, że meble są z drewna. No może z płyty MDF czy z dodatkiem szkła. Tymczasem dzisiaj coraz częściej mamy do czynienia z nowatorskimi rozwiązaniami. Nawet jeśli na pozór wydają się dziwne, z pewnością mają walor innowacyjności, są nowoczesne, przyciągają wzrok i budzą zachwyt lub (rzadziej) wstręt ale na pewno budzą emocja.

Meble z palet

Dziś nie są już one tak niezwykłe jak jeszcze kilka lat temu, ale jest to dowód na to, że zaskakujące czasem, nowoczesne rozwiązania mają szansę stać się obowiązującym kanonem piękna. Dziś zachwyt budzi to, co jest zrobione ręcznie i przetworzone, z recyclingu. Co niezwykłego w paletach, przecież to nadal drewno? Ich niezwykłość polega na ich surowości, wypalonych znakach fabryk, nierównym kolorze sękach oraz na kreatywności twórcy. Ten, patrząc na zwykłą, kanciastą paletę, potrafi odnaleźć w niej mebel.

Rury i elementy hydrauliczne

Jednym z najnowszych trendów jest też industrializm, czyli wprowadzanie do designu elementów z fabryk, budownictwa, przemysłu. Bardzo wdzięcznym tematem takich mebli są rury z różnych materiałów, zwłaszcza metalowe. Mogą mieć kolor srebrny lub być z miedzi, mają toporne kształty, nie są wyszlifowane ani  wymalowane, ale to właśnie stanowi ich piękno. Elementy te mogą służyć jako podstawy do stołów, wsporniki do półek, wykończenia mebli tapicerowanych (nóżki, wsporniki oparć i podłokietników). Ich popularność wynika też może po trochu z przekonania o ich trwałości i solidności, a tej przecież zawsze poszukujemy w meblach.

Czytaj także  5 zasad zabezpieczenia drewna

Papier

Może i jedna kartka jest zbyt miękka i nietrwała, ale już ich stos  jest nie do zdarcia, szczególnie po wzmocnieniu jakimkolwiek, choćby akrylowym lakierem. A papieru mamy pod dostatkiem i naprawdę szkoda tych wszystkich ton papieru, które marnujemy na co dzień. Twórcy nietypowych mebli chętnie wykorzystują właściwości papieru.  Dziś powstają meble – fotele, szafki – z wikliny papierowej. Są to witki przypominające prawdziwą wiklinę, ale wykonane z makulatury, które zaplata się niczym klasyczne meble wiklinowe, a następnie zabezpiecza lakierem. Ich trwałość jest znacznie wyższa niż naturalnej wikliny. Japończycy poszli o krok dalej i konstruują meble z papierowych cegieł (papper bricks), które wytwarza się z papierowej, rozmoczonej pulpy, która po uformowaniu i wysuszeniu staje się twarda niczym prawdziwa cegłą.

Warto zwrócić uwagę na nowoczesne trendy w designie i projektach mebli, być może staną się one kiedyś codziennością, dziś budzą zainteresowanie i powszechne zdumienie.