Impregnacja drewna pomaga wyeksponować jego piękno i zachować trwałość na lata. Zaimpregnować możemy meble czy podłogi. Zabieg ten ma zastosowanie również przed malowaniem skosów na poddaszu, które najczęściej zostawiamy w naturalnej barwie.

Opryskiwanie

Ten sposób impregnacji polega na użyciu pneumatycznych lub elektrycznych opryskiwaczy. Jest ona dość prosta, a przy tym można dotrzeć nawet do miejsc położonych głębiej. Wymaga kilkukrotnego opryskiwania, które powtarzamy po wyschnięciu wcześniejszej warstwy. Tę metodę można zastosować przed malowaniem skosów, ponieważ spryskiwacze ułatwią nam dostęp do ich powierzchni.

Smarowanie

W tej metodzie do nanoszenia impregnatu wykorzystujemy szczotki, pędzle lub folię. Polega ona na powlekaniu powierzchni drewna impregnatem. Drewno można okleić także specjalną folią, która ułatwi impregnację i umożliwi wniknięcie środka do wnętrza powierzchni. Najlepiej użyć folii polietylenowej lub poliestrowej.

Kąpiele gorąco – zimne

Ten sposób wykorzystuje różnicę temperatur, dzięki której impregnat może wniknąć głębiej. Polega ona na zabezpieczeniu drewna, a następnie ogrzaniu go. Po tym szybko należy przenieść drewno do zimnego impregnatu i pozostawić go tam, aż do całkowitego ostygnięcia. Łącznie drewno musi być zanurzone w gorącym i zimnym roztworze impregnatu przez około 7 – 8 godzin. Znacznie dłużej drewno powinno leżeć w zimnym roztworze impregnatu. Metoda ta zawdzięcza swą skuteczność nie tylko różnicy temperatur, ale także ciśnień. Po ogrzaniu ciśnienie wewnątrz komórek drewna jest niższe od ciśnienia atmosferycznego. Sprawia to, że impregnat wnika w ich głąb aż do wyrównania różnicy ciśnień. Tę metodę ciężko wykorzystać przy malowaniu skosów, ale świetnie sprawdzi się w przypadku drewna przeznaczonego np. na meble.

Czytaj także  Malowanie metalu – jakie farby?

Impregnacja drewna sprayem

Kąpiele długie

Metoda ta nie wykorzystuje różnicy ciśnień i wymaga długotrwałego nawilżania środkiem impregnującym. Drewno zanurzamy w impregnacie. Dzięki temu przemieszcza się on w głąb komórek za pomocą naczyń kapilarnych. Aby całkowicie wysycić komórki i zapewnić drewnie dostateczną ochronę potrzeba dużej ilości impregnatu i długiego czasu zanurzania.

Dyfuzja

Zjawiska dyfuzji i osmozy leżą u podstaw biologicznego przewodzenia płynów z i do wewnątrz powierzchni roślinnych. Nic dziwnego, że tym sposobem do wnętrza drewna może wniknąć również płynny impregnat. Należy wówczas użyć środków rozpuszczalnych w wodzie. Można nanieść je na powierzchnię różnymi metodami: zastrzykową, nawiercaniem otworów, suchej impregnacji, czy bandażowania.

Iniekcja

Sposób ten polega na wstrzykiwaniu w głąb drewna środków impregnujących. Najczęściej wykorzystywane do tego są strzykawki lub gruszki lekarskie. Przed przystąpieniem do wstrzykiwania impregnatu należy wywiercić otwory, w które będziemy wbijać strzykawkę lub gruszkę. Pozwala to na głębokie wniknięcie impregnatu. Metoda ta może zostać wykorzystana przed malowaniem skosów, ponieważ narzędzia do niej używane gwarantują łatwy dostęp, nawet w przypadku tego typu powierzchni.