Drewno jest naturalnym i pięknym materiałem, więc ma wielu zwolenników, którzy chętnie odnawiają stare podłogi czy meble. Jakiego środka do tego użyć? Lepiej kupić farbę, olej, pastę czy lakier ? Jak nałożyć lakier, by podłoga wyglądała pięknie? Jak się zabrać za odnawianie i malowanie drewna?
Jak odnowić drewnianą podłogę? Szukamy odpowiedniego lakieru
Jeśli chcemy odnowić drewnianą podłogę, lepiej użyć lakieru do drewna, który utworzy mocną i odporną na zniszczenia powłokę. Zanim się za to zabierzemy, całą podłogę trzeba dokładnie wyszlifować, by pozbyć się starej warstwy wykończeniowej i zlikwidować zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia. Po szlifowaniu dokładnie zamiećmy i delikatnie wytrzyjmy podłogę (pamiętajmy, że drewno nie lubi nadmiaru wody), gdyż kurz i inne elementy mogą być widoczne pod warstwą lakieru.
Stare deski szlifujemy za pomocą szlifierki taśmowej, do której przymocowuje się papier ścierny. Grubość papieru zależy od stanu podłogi – im bardziej jest zniszczona, tym większa granulacja papieru. Sprawdźmy, czy gwoździe podłogowe są dobrze przybite, a drewno całkowicie gładkie.
Tak przygotowane podłoże jest gotowe na przyjęcie lakieru do drewna. Możemy wybrać lakier wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy. W sklepach znajdziemy produkty jedno- lub dwuskładnikowe: lakiery poliuretanowe, akrylowo-poliuretanowe, akrylowo–uretanowe itp. Lakiery wieloskładnikowe trzeba dobrze dokładnie wymieszać przed użyciem, by składniki dobrze się połączyły, co gwarantuje, iż tworzona przez nie powierzchnia będzie idealnie gładka i mocna.
Co zamiast lakieru? Kiedy decydować się na malowanie drewna?
Lakier do drewna tworzy na jego powierzchni mocną i wytrzymałą powłokę, która jest widoczna. Usłojenie drewna nie jest zakryte, chyba że wybierzmy lakier kolorowy. Chcąc ukryć słoje, możemy zdecydować się na malowanie drewna. Farba do drewna świetnie sprawdzi się, gdy mebel jest stary i podkreślanie struktury drewna nie będzie efektowne lub wtedy, gdy chcemy, aby był jednolicie kolorowy. Przed malowaniem meble musimy odpowiednio przygotować, czyli porządnie umyć i zmatowić.
Starą farbę i lakier do drewna usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli warstwa lakieru jest cienka, lepiej szlifować bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach. Wypełniamy je masą szpachlową, a następnie wyrównujemy i gładzimy. Przed malowaniem ponownie szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy matową powierzchnię, na którą łatwiej nakłada się farbę. Do malowania drewna używamy trwałych i dobrze kryjących farb, które tworzą elastyczne i odporne na uszkodzenia powłoki.
Własnoręcznie odnowione meble są oryginalne i piękne. Malowanie drewna nie jest trudne, ale trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W przypadku drewnianej podłogi, lepiej użyć farb rozpuszczalnikowych lub lakieru, który ochroni deski i podkreśli ich urodę.