Wśród różnych rodzajów piekarników można wymienić piekarniki gazowe przeznaczone do zabudowy. Wiele osób zastanawia się, czy są one bezpieczne. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać zalety i wady tego rodzaju urządzeń.

Koszty utrzymania

Wśród głównych zalet zakupu piekarnika gazowego można wskazać przede wszystkim dość niskie koszty utrzymania, zwłaszcza jeśli porównuje się piekarnik gazowy do elektrycznego. Gaz jest znacznie tańszym źródłem zasilania niż prąd, dlatego gotowanie na nim także będzie odpowiednio tańsze. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na fakt, iż piekarniki gazowe do zabudowy są zazwyczaj tańsze niż ich elektryczne odpowiedniki.

Sposób podłączenia

Sposób podłączenia piekarnika gazowego oraz elektrycznego nieco się między sobą różni. Piekarniki elektryczne są podłączane do źródła zasilania. Piekarniki gazowe również mogą być podłączane bezpośrednio do instalacji gazowej. Jednak możliwe jest również rozwiązanie, w którym urządzenie podłącza się do butli gazowej, która będzie stanowiła odrębne źródło zasilania piekarnika. Dlatego piekarniki gazowe doskonale sprawdzą się w przypadku zamieszkiwania w lokalu o niezbyt rozwiniętej infrastrukturze, gdzie montaż piekarnika elektrycznego nie będzie możliwy.

Brak prądu

Piekarniki elektryczne działają jedynie w momencie podłączenia ich do prądu, czyli głównego źródła zasilania. Natomiast piekarniki gazowe, które są zasilane z butli gazowych, będą mogły działać również wtedy, gdy w mieszkaniu nie będzie aktualnie dostępu do prądu oraz gazu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które często doświadczają przerw w dostawach prądu oraz gazu. Piekarniki gazowe sprawdzą się także w miejscach, w których na stałe są problemy z regularnymi dostawami prądu.

Czytaj także  Farba akrylowa do drewna

Łatwość obsługi

Piekarniki gazowe są dość proste w obsłudze, ponieważ zazwyczaj te urządzenia są wyposażone w wygodne pokrętła. Dzięki nim możliwe jest sprawne regulowanie temperatury piekarnika. Do uruchomienia piekarnika nie są potrzebne aktualnie nawet zapałki, ponieważ większość nowszych modeli wyposażona jest w automatyczną zapalarkę. Zapalarkę bardzo prosto się uruchamia, dlatego nikt nie powinien mieć żadnych problemów z codzienną obsługą piekarnika gazowego.

Mniejsza ilość funkcji

Piekarniki gazowe do zabudowy zazwyczaj są wyposażone w mniejszą ilość funkcji niż tradycyjne piekarniki elektryczne. To właśnie w piekarnikach elektrycznych można znaleźć szeroką funkcjonalność dotyczącą sposobów przygotowywania potraw. Jednak piekarnik gazowy ma podstawowe funkcje, dzięki którym możliwe będzie korzystanie z niego. Zazwyczaj piekarniki gazowe nie są również wyposażone w funkcje samooczyszczania, co sprawia, że ich czyszczenie może być utrudnione.

Bezpieczeństwo

Wiele osób zastanawia się także, czy piekarnik gazowy będzie bezpiecznym rozwiązaniem. Gaz jest łatwopalny, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność instalacji, która znajduje się przy piekarniku. W nowych piekarnikach gazowych montowane są specjalne zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko ulatniania się gazu, dlatego można uznać to rozwiązanie za bezpieczne. Jednak należy pamiętać, że eksploatacja piekarnika gazowego może nieść ze sobą pewne ryzyko.