Z malowaniem pokoju kojarzymy przede wszystkim pędzle, lecz o wiele bardziej efektywne mogą się okazać inne narzędzia malarskie. Które z nich wybrać i czym tak naprawdę różnią się od siebie poszczególne przedmioty służące do malowania ścian?

Pędzel kontra wałek

Jeżeli planujesz po raz pierwszy w życiu samodzielnie odświeżyć mieszkanie, to nie ulegaj pokusie zakupienia wiaderka farby i kilku pędzli. Malowanie dużej powierzchni przy ich użyciu może być bardzo męczące, a przy tym dać niezadowalający efekt. Rezultatem nakładania farby pędzlem są bowiem często widoczne smugi, które uniemożliwiają uzyskanie jednolitego koloru na całej powierzchni ściany. Co więcej, jeśli zaopatrzysz się w pędzle słabej jakości, może się zdarzyć, że po kilku godzinach malowania zaczną z nich wypadać włosy i wtapiać się w farbę, tworząc nieestetyczne grudki. Jak można tego uniknąć? Przede wszystkim rozpocznij kompletowanie narzędzi malarskich od zakupu kilku wałków o różnej szerokości. Te największe przydadzą się do nanoszenia farby na duże powierzchnie, lecz nieco mniejsze mogą być niezastąpione przy wypełnianiu kolorem narożników i szczelin powstałych przy zagięciach futryn. Zamiast kupować kilka różnych wałków możesz też zainwestować w zestaw złożony z uchwytu, kuwety i wymiennych końcówek. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz, nie rezygnuj z kuwety, która pomoże Ci usunąć z wałka nadmiar farby i równomiernie rozprowadzić na narzędziu pozostałą część emulsji.

Czytaj także  Malowanie metalu – jakie farby?

W wielu przypadkach zakup wałków wystarczy do naniesienia koloru na ściany, lecz czasami przydatne są też pędzle, którymi możesz dokładnie zakreślić kontury sztukaterii lub dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. Pędzle przydadzą się również do malowania drewna i konserwowania metalowych przedmiotów, warto więc zawsze mieć je w domu.

Narzędzia do zadań specjalnych

Zdarza się i tak, że pomalowanie pokoju, w którym wiszą grzejniki starego typu nie jest możliwe przy wykorzystaniu zwykłego pędzla lub wałka. W takich sytuacjach niezastąpiony będzie specjalny wałek z wydłużonym uchwytem lub pędzel o długiej rączce, ułatwiającej dotarcie do przestrzeni pomiędzy żebrami kaloryfera. Dobrym pomysłem może być także zaopatrzenie się w innowacyjny typ pędzla zwanego potocznie „gęsią szyją”, który umożliwia swobodną zmianę kształtu rączki i tym samym pomalowanie każdego kłopotliwego zakamarka.

Zakup odpowiednich narzędzi malarskich to już połowa sukcesu, ponieważ dzięki nim szybko i sprawnie pomalujesz dowolną powierzchnię. Warto więc zawczasu dokładnie obejrzeć ściany i rozważyć, które narzędzia mogą okazać się niezbędne do przeprowadzenia remontu.