Przewijanie to czynność, którą przy małym dziecku wykonuje się bardzo często. Przewijaki dla niemowląt to akcesorium, które ma ułatwić zmianę pieluszki i uchronić rodziców przed bólem kręgosłupa od ciągłego schylania. W sklepach znajdziemy wiele modeli. Który warto kupić?

Jaki powinien być przewijak?

Przez pierwsze tygodnie życia dziecka, pieluchę trzeba zmieniać nawet kilkanaście razy dziennie. Przewijak musi być stabilny, bezpieczny i wykonany z przyjaznego dla dziecka materiału, gdyż maluch spędza na nim wiele godzin. Istotne jest także, by przy przewijaniu nie cierpiał kręgosłup rodzica, co może skutkować bólem pleców. Zwróćmy uwagę, by przewijak pokryty był materiałem, z którego łatwo zmyć zabrudzenia. Dobre przewijaki dla niemowląt to takie, które służą zarówno dziecku, jak i rodzicowi.

Przewijaki dla niemowląt do domowego użytku

Najpopularniejsze przewijaki dla niemowląt to specjalne nakładki na łóżeczko. Usztywniona deska jest pokryta folią lub kolorową ceratą. Na przewijak można nałożyć prześcieradło wykonane z bawełnianej frotty, dzięki czemu przewijanie jest przyjemniejsze dla dziecka. Nakładka na łóżeczko jest dostępna są w dwóch wymiarach: 70 x 50 cm lub 80 x 50 cm, czyli można ją dostosować do dostępnych na rynku modeli łóżeczek. Nakładki mają nóżki lub mocowanie, które zapewniają stabilność. Podwyższane boki przewijaka chronią malucha przed sturlaniem się z niego. Taki przewijak nie jest duży, więc dziecko szybko z niego wyrasta. Możemy kupić także przewijak w komplecie ze specjalnym stelażem. Najprostsze modele są przenośne, a montuje się ja na stalowej ramie. Pod przewijakiem jest półka na pieluchy i kosmetyki, a po bokach mniejsze kieszenie. Popularny jest również stół do przewijania, który najczęściej wykonany jest z drewna lub płyty meblowej.

Czytaj także  Dzieci uwielbiają kreatywnie spędzać czas z rodzicami. Oto lista przedmiotów, które ułatwią Ci wykonywanie prac artystycznych z dzieckiem

Inne modele przewijaków dla niemowląt

Praktycznym rozwiązaniem jest komoda z przewijakiem. Do szafy włożymy odzież dziecka, a kiedy przewijak przestanie być potrzebny, po prostu go zdejmiemy. Dobrej jakości komoda przez wiele lat będzie zdobiła pokój malucha. Przewijak do montowania na blacie komody można także kupić oddzielnie. Ciekawym rozwiązaniem jest przewijak do zamontowania na ścianie. Może być wykonany z drewna, tworzywa sztucznego, kawałka materiału zabezpieczonego stelażem bądź ze stali nierdzewnej. Jego wielką zaletą jest możliwość zamontowania na każdej wysokości.

Przewijaki dla niemowląt to przydatny sprzęt, w który powinni się zaopatrzyć młodzi rodzice. Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych na łóżku wprawdzie jest możliwe, ale dużo mniej wygodne.