Drewniane meble cieszą oczy wyjątkowym wyglądem, są też niezwykle praktyczne. Coraz częściej decydujemy się też na wykorzystanie drewna jako elementu wykończenia wnętrza. Dlatego musimy zadbać o jego długowieczność. Tu pomoże odpowiednia impregnacja drewna. Jednak jaka impregnacja będzie skuteczna i jakie preparaty najlepiej zaimpregnują drewno?

Skuteczna impregnacja drewna – czyli jaka?

Skuteczna impregnacja drewna zabezpieczy je zarówno przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (wysokie nasłonecznienie, wiatr, deszcz), a także wilgocią, ogniem czy szkodnikami. Aby proces faktycznie był skuteczny, należy wybrać odpowiednią metodę – dostosowaną zarówno do przeznaczenie drewna, jak i jego rodzaju. Ważny jest też dobór preparatu impregnującego.

Jaką metodę impregnacji wybrać?

Impregnacja drewna dzieli się na metody dyfuzyjne oraz bezciśnieniowe. Do metod dyfuzyjnych zalicza się między innymi:

metodę pianową i zastrzyków, które najczęściej wykorzystywane są przy renowacji drewna. Pierwsza polecana jest przy renowacji dużych obiektów, z kolei metoda zastrzyków najlepiej sprawdzi się w czasie impregnacji mniejszych przedmiotów;

metodę pastowania – ta metoda polega na nanoszeniu na powierzchnię drewnianą specjalistycznej pasty. Impregnacja drewna wykonywana jest przy pomocy specjalnych szczotek i pędzli;

suchą impregnacjęimpregnacja drewna odbywa się poprzez nakładanie na drewno roztworu solnego, który wcześniej został wymieszany z wiórami drewna lub piaskiem.

Czytaj także  Jaka gładź szpachlowa jest najlepsza?

Do metod bezciśnieniowych zalicza się przed wszystkim kąpiele drewna w roztworach impregnujących. W zależności od rodzaju kąpieli proces ten trwa od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku dni. Im głębiej wnika preparat, tym impregnacja drewna jest skuteczniejsza.

Inne metody bezciśnieniowe to:

metoda malowania (inaczej smarowania) – impregnacja przypomina malowanie drewna. Używa się w tym celu preparat impregnacyjny i rozprowadza się go przy pomocy pędzla lub specjalnej szczotki;

metoda polewania – do nakładania impregnatu używany jest specjalistyczny sprzęt pozwalający na równomierne nałożenie preparatu na impregnowaną powierzchnię.

Jakie wybrać preparaty do impregnacji drewna?

 

Impregnacja drewna preparatami solnymi

Polecane są do impregnacji drewna konstrukcyjnego. Chronią je przede wszystkim przed grzybami oraz szkodnikami. Tworzą też warstwę chroniącą przed ogniem. Tego rodzaju preparaty dostępne są zazwyczaj w proszku, z którego przygotowuje się roztwór. W sklepach można też nabyć gotowy koncentrat. Do nakładania impregnatów solnych polecana jest impregnacja w komorze próżniowej lub kąpielowa. Przy wszystkich zaletach tych preparatów trzeba pamiętać o tym, że nie są one odporne na wilgoć. Nie zaleca się ich stosowania na więźby dachowe, które zostaną pokryte blachą, gdyż może się na niej pojawić rdza.

Impregnacja drewna wodorozcieńczalnymi preparatami

Jedna z najbardziej uniwersalnych produktów dostępnych na rynku. Można je stosować zarówno do impregnacji drewna znajdującego się na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Można je nakładać zarówno ręcznie, jak i w czasie kąpieli czy próżniowo. Jednak specjaliści zalecają metodę natryskową jako najbardziej ekonomiczną. Ich zaletą jest również to, że wysychają szybko oraz w przeciwieństwie do innych preparatów nie wydzielają ostrego, drażniącego zapachu. Preparatów na bazie wody nie powinno stosować się do impregnacji drewna suchego, gdyż może ono pęcznieć i co za tym idzie – pękać.

Czytaj także  Różnice między tynkiem gipsowym a tradycyjnym

Impregnacja drewna preparatami rozcieńczalnikowymi

Tego rodzaju preparaty zdecydowanie poleca się do użytku zewnętrznego. Przede wszystkim dlatego, że wnikają głębiej, niż preparaty na bazie wody, ale także z uwagi na ich drażniący zapach i toksyczność do momentu wyschnięcia. Doskonale zabezpieczają drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tworzą warstwę chroniącą także przed szkodnikami oraz grzybami. Na rynku dostępne są preparaty bezbarwne (można je nakładać na farbę lub bejcę) oraz barwiące.

Impregnacja drewna preparatami na bazie oleju

Najczęściej preparaty olejowe wykorzystywane są w pielęgnacji elementów drewnianych narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Głęboko wnikają w drewno, dzięki czemu chronią je przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i pękaniem. Impregnację olejem należy powtarzać co rok.

Impregnacja drewna preparatami barwiącymi

Tego typu preparaty oprócz zabezpieczenia drewna przez grzybami, owadami i czynnikami atmosferycznymi, pozwalają na nadanie mu ciekawego koloru i podkreślenie słojów. Najlepiej nakładać je na oszlifowaną powierzchnię, przy pomocy pędzla. Ruchy należy wykonywać wzdłuż słojów.