Warunki atmosferyczne niestety nie oszczędzają budynków. Elewacje i tynki z czasem niszczeją, ich kolory blakną, a na powierzchni pojawić mogą się przebarwienia i ubytki. Właśnie dlatego zaleca się, by zewnętrzne ściany co jakiś czas odświeżać. Możliwości jest sporo, a wyjątkową popularnością cieszy się tynk akrylowy.
Szaleństwo kolorów
Największą zaletą, jaką ma tynk akrylowy, jest bardzo duża różnorodność, jeśli chodzi o dostępne kolory. Z łatwością można więc dobrać odpowiedni tynk nie tylko do otoczenia, ale i pozostałych elementów budynku – dachu, obramowań okien, detali. Z drugiej strony jednak warto pamiętać, że to szaleństwo kolorystyczne nie zawsze jest wskazane. W miastach coraz częściej zaobserwować można nowy trend – zarówno jeśli chodzi o bloki mieszkalne, jak i domy, coraz częściej ich wierzchnia warstwa ma jasne, stonowane kolory, które pięknie komponują się z otaczającą zielenią.
A co z ociepleniem budynków?
Nowoczesny tynk akrylowy jest trwały, elastyczny, ma ładne kolory, jest względnie tani. Ma też niestety wady. Jeśli planuje się ocieplanie budynku watą mineralną, tynk akrylowy jest zdecydowanie odradzany. Dlaczego? Bo niestety charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością. Warto też wiedzieć, że właśnie ta odmiana tynku jest szczególnie „lubiana” przez różnego rodzaju drobnoustroje. Trzeba więc liczyć się z tym, że na otynkowanych ścianach z czasem może zalęgać się pleśń, pojawić mogą się różne plamy i przebarwienia.
Cena ma znaczenie
Producenci starają się tak wzbogacać swój tynk akrylowy, że staje się on coraz bardziej odporny. Na pewno warto zainwestować w tynk akrylowy wyższej jakości, bo jest nie tylko bardziej wydajny, ale i trwalszy. Dobrze jest potraktować zakup jako inwestycję na lata. Mimo to zaleca się też, by w swoje kalkulacje wliczyć zakup w przyszłości różnych preparatów odgrzybiających. Uszkodzony tynk można jeszcze uratować, jeśli tylko w porę się o niego zadba. Takie pielęgnacyjne i zwalczające drobnoustroje preparaty można nabyć już w większości dobrych sklepów z materiałami budowlanymi. Nie są one bardzo drogie, mogą znacząco poprawić wygląd ścian i opóźnić w czasie kolejny remont. Wszystkie niezbędne rzeczy można znaleźć na http://www.malfarb.pl/produkty-oferta/p/1418-tynk-akrylowy-taurus-baranek
Gdzie nie sprawdzi się tynk akrylowy?
Tynk akrylowy ma swoje zalety, ale liczyć się trzeba również z tym, że nie wszędzie się sprawdzi. Ocieplanie wełną mineralną to nie wszystkie przeciwwskazania. Z uwagi na właściwości fizyczne, tynk akrylowy raczej słabo sprawdza się w miejscach wilgotnych. Lepiej więc z niego zrezygnować, jeśli planuje się odświeżać dom, który znajduje się nad morzem, albo w pobliżu jeziora, stawu czy rzeki. Tynk akrylowy raczej nie sprawdzi się też w pobliżu lasu albo na wsi. Nawet jeśli ładnie będzie prezentował się zaraz po nałożeniu, to jednak szybko pojawią się różnego rodzaju algi, grzyby i pleśń, które regularnie będą niszczyć tynk. W takich wypadkach znacznie lepiej sprawdzają się o wiele trwalsze tynki silikonowe, które dobrze radzą sobie w takich warunkach, a chociaż są droższe, to jednak na dłuższą metę ich wybór jest o wiele bardziej korzystny.