Wśród wielu rodzajów produktów do ozdabiania ścian farba lateksowa bije ostatnio rekordy popularności. Czemu zawdzięcza tak duże zainteresowanie i czy na pewno warto jej używać? Dowiedz się, jakie ma właściwości i sam zadecyduj.

Farba nie tylko do łazienek

Początkowo stosowano ją głównie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, a więc w łazienkach, toaletach, kuchniach oraz suszarniach. Dzięki swojej odporności na wodę farba lateksowa doskonale zabezpiecza ściany i sprawdza się niemal tak dobrze jak płytki. To nie wszystkie zalety tej farby. Jedną z ważniejszych jej cech jest tworzenie powłoki umożliwiającej szorowanie, co oznacza, że w przypadku pojawienia się większych zabrudzeń, możesz śmiało pocierać nawilżoną szmatką powierzchnię ściany bez ryzyka, że kolor wyblaknie. Ten atut sprawia, że farbę lateksową coraz częściej stosuje się również w pokojach dziecinnych, w których regularnie zachodzi potrzeba zmywania ze ścian śladów długopisu, kredek lub naklejek. Co istotne, zastosowanie tego typu farby sprawi, że unikniesz uporczywego czyszczenia śladów palców ze ściany – w przypadku farby lateksowej będą one po prostu niewidoczne.  Ze względu na to, że farba lateksowa wyróżnia się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jest już stosowana także w pomieszczeniach gospodarczych, w których przechowuje się m.in. rowery oraz podkaszarki, oraz na korytarzach.

Czytaj także  Czym pomalować beton

Czy alergicy powinni wybierać farby lateksowe?

Zdecydowanie tak! Powodów ku temu jest wiele, lecz najważniejszy ujawnia się już podczas malowania ścian – farby lateksowe nie wydzielają uporczywego zapachu, który w przypadku innych substancji może utrzymywać się w domu nawet przez kilka dni. Alergicy z pewnością docenią też korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych farb lateksowych w łazience oraz miejscach narażonych na bezpośrednie oddziaływanie wilgotnego powietrza. Na powierzchni ścian zabezpieczonych warstwą farby nie mnożą się pleśnie. Co więcej, jeżeli wybierzesz substancję rekomendowaną przez producentów do stosowania w miejscach zawilgoconych i słabo wentylowanych, to uzyskasz skuteczną ochronę również przed powstawaniem szkodliwych dla zdrowia grzybów. Farba lateksowa może więc zabezpieczyć pomieszczenie przed rozwojem uczulających mikroorganizmów, co ważne w przypadku alergików, ale także małych dzieci.

Wymieniając zalety farb lateksowych nie można zapominać o szerokiej palecie barw oraz bogatym zróżnicowaniu stopnia połyskliwości koloru. . Niezależnie od koloru uzyskany na ścianie odcień na długo zachowa swoją intensywność i nie wyblaknie pod wpływem promieni słonecznych. Farby lateksowe są więc nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne, co sprawia, że wiele osób ceni sobie ich wybór. A Ty? Czy już wiesz, jakimi farbami pomalujesz swoje mieszkanie?