Wśród wielu rodzajów produktów do ozdabiania ścian farba lateksowa bije ostatnio rekordy popularności. Czemu zawdzięcza tak duże zainteresowanie i czy na pewno warto jej używać? Dowiedz się, jakie ma właściwości i sam zadecyduj.

Farba nie tylko do łazienek

Początkowo stosowano ją głównie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, a więc w łazienkach, toaletach, kuchniach oraz suszarniach. Dzięki swojej odporności na wodę farba lateksowa doskonale zabezpiecza ściany i sprawdza się niemal tak dobrze jak płytki. To nie wszystkie zalety tej farby. Jedną z ważniejszych jej cech jest tworzenie powłoki umożliwiającej szorowanie, co oznacza, że w przypadku pojawienia się większych zabrudzeń, możesz śmiało pocierać nawilżoną szmatką powierzchnię ściany bez ryzyka, że kolor wyblaknie. Ten atut sprawia, że farbę lateksową coraz częściej stosuje się również w pokojach dziecinnych, w których regularnie zachodzi potrzeba zmywania ze ścian śladów długopisu, kredek lub naklejek. Co istotne, zastosowanie tego typu farby sprawi, że unikniesz uporczywego czyszczenia śladów palców ze ściany – w przypadku farby lateksowej będą one po prostu niewidoczne.  Ze względu na to, że farba lateksowa wyróżnia się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jest już stosowana także w pomieszczeniach gospodarczych, w których przechowuje się m.in. rowery oraz podkaszarki, oraz na korytarzach.

Czytaj także  5 zasad zabezpieczenia drewna

Czy alergicy powinni wybierać farby lateksowe?

Zdecydowanie tak! Powodów ku temu jest wiele, lecz najważniejszy ujawnia się już podczas malowania ścian – farby lateksowe nie wydzielają uporczywego zapachu, który w przypadku innych substancji może utrzymywać się w domu nawet przez kilka dni. Alergicy z pewnością docenią też korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych farb lateksowych w łazience oraz miejscach narażonych na bezpośrednie oddziaływanie wilgotnego powietrza. Na powierzchni ścian zabezpieczonych warstwą farby nie mnożą się pleśnie. Co więcej, jeżeli wybierzesz substancję rekomendowaną przez producentów do stosowania w miejscach zawilgoconych i słabo wentylowanych, to uzyskasz skuteczną ochronę również przed powstawaniem szkodliwych dla zdrowia grzybów. Farba lateksowa może więc zabezpieczyć pomieszczenie przed rozwojem uczulających mikroorganizmów, co ważne w przypadku alergików, ale także małych dzieci.

Wymieniając zalety farb lateksowych nie można zapominać o szerokiej palecie barw oraz bogatym zróżnicowaniu stopnia połyskliwości koloru. . Niezależnie od koloru uzyskany na ścianie odcień na długo zachowa swoją intensywność i nie wyblaknie pod wpływem promieni słonecznych. Farby lateksowe są więc nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne, co sprawia, że wiele osób ceni sobie ich wybór. A Ty? Czy już wiesz, jakimi farbami pomalujesz swoje mieszkanie?