Sypialnia to miejsce, w którym odpoczywamy po dniu pełnym pracy i emocji. Musimy więc zadbać o to, by było to pomieszczenie sprzyjające relaksowi. Niech będzie ładne, wygodne i funkcjonalne. Kiedy w domu pojawia się maluch, musimy zadbać o to, by było to pomieszczenie przyjazne także dla niego. Jakie zabezpieczenia wybrać do mebli do sypialni, by dziecko było bezpieczne?

Dlaczego trzeba zabezpieczać meble do sypialni przed dziećmi?

Kiedy maluch zaczyna się samodzielnie poruszać, dom staje się dla niego fascynującą krainą wymagającą poznania. Podczas takich odkrywczych wypraw dziecko może się o coś uderzyć lub przypadkiem zjeść coś, co było w szafie, a może być trujące.

Rolą rodzica jest więc urządzenie domu tak, by pociecha mogła bezpiecznie zwiedzać wszystkie kąty lub by nie zawędrowała tam, gdzie może czyhać niebezpieczeństwo. Spójrzmy na świat oczami dziecka i dostrzeżmy ostre kanty czy kuszące kable, które czają się również w sypialni.

Wybieramy meble do sypialni. Jak zabezpieczyć przed nimi dziecko?

W zestawie mebli do sypialni muszą się znaleźć: łóżko, szafki lub stoliki nocne, komoda i szafa, w której przechowamy bieliznę. Jeśli pokój przeznaczony na sypialnię jest duży, możemy również wstawić toaletkę, kominek i lustro. Każdy z tych mebli ma ostre krawędzie, które trzeba zabezpieczyć przed dzieckiem. Kupmy specjalne gumowe nakładki na krawędzie w formie kul czy imitacji psich łepek. Nawet jeśli dziecko się o nie uderzy, nie zrobi sobie krzywdy. Zadbajmy także o odpowiednie oświetlanie.

Czytaj także  Jak wybrać funkcjonalne meble do salonu?

Wybierając komplet mebli do sypialni, nie zapomnijmy więc o lampkach nocnych, których światło będzie wystarczające, by móc poczytać. Oświetlenie górne również musi pasować do całości sypialni. Pamiętajmy, że sypialnia to miejsce odpoczynku, więc lampy powinny świecić światłem rozproszonym, które nie będzie razić w oczy. Takie światło będzie też idealny, gdy maluch w nocy przywędruje do naszego łóżko lub mama będzie karmić niemowlę. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu kabli. Na powierzchnię mebla nakleja się małą blokadę, która zabezpiecza kable.

Jak zabezpieczyć przed dzieckiem meble do sypialni?

Niektóre meble do sypialni (np. komody) są mało stabilne i mogą się przewrócić, gdy maluch zacznie się na nie wspinać. Lepiej więc przymocować wszystkie meble do ściany. Nie zapomnijmy także o osłonkach do gniazdek elektrycznych. Dzieci lubią bowiem zaglądać do gniazdek, co może skończyć się tragicznie.

Zabezpieczmy także wszystkie wystające elementy, np. frędzle od zasłony.
Wybór mebli do sypialni zdaje się być łatwy. Nie jest to jednak zadanie banalne, gdyż pokój, w którym śpimy ma być bezpieczny także dla dziecka. Kupmy więc odpowiednie zabezpieczenia, by pociecha nie zrobiła sobie krzywdy.