Drewno to bardzo wdzięczny materiał wykończeniowy. Popularny sposób do wykończenia podłóg, schodów czy ścian w pomieszczeniach. Pięknie wyglądają również drewniane meble, zarówno w mieszkaniach, jak i na tarasach i w ogrodach. W zależności od aranżacji wnętrza oraz tego, jak wyglądać ma nasz ogród, trzeba drewno zaimpregnować. Istnieje wiele różnych produktów to ułatwiających. Począwszy od lakierów i bejcy, aż po farby do drewna. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się farby akrylowe do drewna, które praktycznie wyparły tradycyjne farby olejne.

Jaka to farba – akrylowa?

Farby akrylowe to farby, w których spoiwem są żywice poliakrylowe. Największym atutem tych farb, jest to, że ich rozpuszczalnikiem jest woda. Są więc mniej szkodliwe dla środowiska, gdyż nie trzeba używać do nich rozcieńczalników. Można nimi malować meble i zabawki dla dzieci. Najczęściej emulsje akrylowe dostępne są w wersji półmatowej. Wśród oferowanych na rynku farb akrylowych do drewna znaleźć można takie, które jednocześnie zabezpieczają drewno przed działaniem wody i zarysowaniami. Niektóre firmy proponują farby transparentne, które oprócz impregnacji drewna doskonale podkreślają rysunek słojów. Akrylowe farby do drewna bardzo dobrze się nakłada, są w miarę wydajne oraz bardzo szybko wysychają. Dodatkowym atutem farb akrylowych jest doskonałe krycie i przyczepność do podłoża.

Czytaj także  Piekarniki gazowe do zabudowy - czy są bezpieczne?

Czy malować drewno farbą akrylową?

W Polsce istnieje co najmniej dziesięć firm oferujących farby akrylowe do drewna. Poszczególne emalie różnią się często ceną, wydajnością i jakością. W zależności od potrzeb możemy sięgnąć po farbę barwiącą oraz jednocześnie zabezpieczającą malowane drewno. Farby o tajemniczej nazwie bloom mają nawet różne zapachy np. kokosowy. Większość farb akrylowych sprzedawanych na naszym rynku, może być używane do powierzchni drewnianych we wnętrzach. Te przeznaczone do drewna ogrodowego, lub na tarasy dodatkowo zabezpieczają je przed działaniem promieni UV (powierzchnie nie żółkną). Paleta barw farb akrylowych jest praktycznie nieograniczona. W związku z tak szeroką ofertą rynkową, nie dziwi tak duża popularność tych emalii. Można je stosować praktycznie do wszystkich powierzchni drewnianych. Mając takie narzędzia odnowienie mebli, czy ciekawe zaaranżowanie tarasów i ogrodów staje się łatwe i przyjemne. Drewno jest uniwersalnym materiałem stosowanym w produkcji elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz i ogrodów. Możemy je bezpiecznie malować farbami akrylowymi, które nadają się zarówno do stosowania w budynkach mieszkalnych, jak i na zewnątrz.