W marketach budowlanych znajdziemy farby różnego rodzaju. Często zajmują one kilka regałów, a jeśli wpadniemy na pomysł malowania powierzchni musimy dokładnie wiedzieć, co chcemy pomalować i jaki chcemy osiągnąć efekt. Dopiero wtedy możemy udać się do sklepu na poszukiwania odpowiedniej farby.

Jak dobrać rodzaj farby malarskiej

Każda powierzchnia wymaga innego rodzaju farby. Występują specjalne farby do ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a także do drewna, metalu, betonu i wszystkiego, co da się pomalować. Przyjmując, że chcemy malować mieszkanie, musimy wiedzieć, jaki jest stan ścian i co się na nich znajduje. I nie chodzi o obraz po babci ani plakat ulubionego zespołu, a o produkt, którym jest pokryta powierzchnia. Prawie wszystkie farby można nakładać na powierzchnie, które wcześniej nie były malowane, czyli na płyty gipsowo-kartonowe, szpachle, tynki tradycyjne, podłoża gipsowe, beton, cegłę. Większość farb doskonale pokryje ściany, które wcześniej były malowane farbami rozpuszczalnymi w wodzie oraz nierozpuszczalnymi w wodzie. Do stali czy betony musimy wybrać inne farby, a jeszcze inne do powłok drewnianych. Najlepiej powiedzieć w sklepie, o co nam chodzi.

Co jeszcze musimy kupić?

Poza farbą potrzebujemy jeszcze kilku (no, może kilkunastu) rzeczy. Przed malowaniem musimy sprawdzić, czy ściana jest w dobrym stanie. Jeśli są jakieś nierówności, musimy kupić gładź szpachlową. Ta też występuje w kilku rodzajach. Jeśli ściana pyli, potrzebuje gruntu. Łatwo to sprawdzić. Wystarczy przetrzeć ścianę ręką. Jeśli na dłoni pozostanie biały ślad, mamy do czynienia z pyleniem i ścianę trzeba zagruntować specjalnym preparatem. Poza tymi materiałami, potrzebujemy kilka narzędzi. Potrzebne będą różnego rodzaju pędzle, wałek, teleskop (wydłuży zasięg ręki od 1 do 3 metrów), a także wiaderko z kratką i mała, plastikowa tacka do farby. Rzecz jasna, podłogi trzeba zabezpieczyć przed pochlapaniem, a tu sprawdzi się folia malarska.

Czytaj także  Warto używać farby lateksowej?

Błędy domorosłego malarza

Jeśli źle dobierzemy farbę do powierzchni, nie pokryje jej ona we właściwy sposób i powstaną plamy lub zacieki. Nieodpowiednia powłoka malarska nie będzie trwała. Jeśli mamy wątpliwości, czy wybrana przez nas farba jest odpowiednia dla danej powierzchni kupmy niewielki jej próbnik

i sprawdźmy, jak się „zachowa”, gdy pomalujemy nią wybraną powierzchnię. Jeśli dwa razy pomalujemy niewielki kawałek ściany, a wygląd powłoki nie budzi zastrzeżeń, śmiało możemy kupić pełnowymiarowe opakowanie. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego malarza.

Jako osoby, które nie pracują jako malarze, mamy prawo nie znać wszystkich produktów. Jeśli nie chcemy błądzić w poszukiwaniu odpowiedniej farby, poprośmy o pomoc fachowca.