Rozpoczynając remont, wkraczamy do świata farb, płytek ściennych, gresów, luster, sztukaterii, materiałów do klejenia, wieszania itd. Słowem, zaczyna się dla nas wielka przygoda, którą chcemy zakończyć z sukcesem, a w czasie której czeka na nas wiele problemów, tylko z pozoru banalnych. Dla przykładu, remontując łazienkę, musimy wiedzieć, jak właściwie ułożyć płytki ścienne.

Płytki czy mozaika – co wybrać?

Najpopularniejszym elementem zdobniczym wybieranym do łazienek są płytki. Kiedy wpiszemy
w wyszukiwarkę hasło płytki, pojawią się trzy tajemnicze pojęcia: glazura, terakota i gres, a remont wyda się nam przedsięwzięciem na miarę lotu na obcą planetę. Glazurą nazywa się płytki przeznaczone na ściany, które po wypaleniu  pokrywa się specjalnym szkliwem wpływającym na ich kolor i połysk. Terakota jest wypalana w wyższej temperaturze, co daje jej większość odporność na uszkodzenia mechaniczne. Gres zaś sprawdza się zarówno na podłodze i na ścianie. Uff, wybieramy więc glazurę pod postacią ceramicznych płytek ściennych; pozostaje zdecydować, jaki kolor i wzór nam pasują. Możemy także zdecydować się na mozaikę ścienną, czyli również płytki, tyle, że bardzo małe. Mogą one być wykonane z ceramiki, szkła czy drewna, a kupuje się je w arkuszach, w których drobne elementy są naklejone na siatkę, co bardzo ułatwia i przyśpiesza ich układanie. Z płytek możemy ułożyć dowolną konfigurację; w ten sposób powstanie cudowna ścienna mozaika.

Montaż płytek ściennych

Montaż płytek ściennych

Układanie płytek ściennych, czyli wyższa szkoła jazdy

Kupując płytki ścienne, warto pamiętać, że musimy mieć zapas, choćby 10% więcej materiału, niż faktycznie potrzebujemy, co może nas uratować, gdy wystąpią jego straty. Układając płytki ścienne, kierujemy się kilkoma zasadami. Najczęściej konieczne jest ich przycinanie, dlatego układanie należy rozpocząć od góry tak, by przycięte płytki były w pasie przy podłodze. Podobnie należy postępować przy rozmieszczaniu ściennych płytek przy tzw. odciętych powierzchniach, jak na przykład obudowa wanny. Jeśli zaś okładzina będzie się składać tylko z całych płytek, układanie rozpoczyna się od dołu. Rozmieszczenie płytek trzeba zaplanować, a planowanie rozpocząć od rozmieszczanie płytek najlepiej zacząć od ściany, na której jest największa liczba otworów: drzwi, okien, gniazd itp. Ponadto, do wymiaru płytek trzeba dodać grubość spoin odpowiednio dobranych do wielkości płytki, by uzyskać wrażenie proporcjonalności. Przy układaniu mozaiki ściennej potrzebna jest wyjątkowa precyzja. Zważywszy na to, że mozaiki kupuje się w gotowych zestawach a elementy umieszczone są na siatce czy papierze, układając je, należy być bardzo skupionym i nie rozstawać się z poziomicą. Warto także dokładnie zaplanować kompozycję i rozmieszczenie ściennej mozaiki, aby jej główna kompozycja była umieszczona w najbardziej widocznych miejscach.

Czytaj także  Jaki system ocieplenia wybrać?

Bez względu na to, jaki rodzaj płytek ściennych czy ściennej mozaiki wybierzemy, nie będzie ona zdobić, jeśli zostanie źle nałożona. Skoro wydaliśmy sporo pieniędzy na piękną glazurę, nie oszczędzajmy na glazurniku. Niech będzie mistrzem, w którego rękach nasza łazienka stanie się małym dziełem sztuki.