Trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie remontu bądź drobnej naprawy bez odpowiedniego środka umożliwiającego nam sklejenie lub uszczelnienie poszczególnych elementów. Najbardziej popularnymi technikami klejenia są klejenia na klej i na taśmę. Którą metodę kiedy warto zastosować? Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów taśm i klejów. Przed kupnem właściwego produktu warto zaznajomić się z jego właściwościami.

Klejenie na klej

Klej jest substancją, która umożliwia trwałe połączenie dwóch przedmiotów (wykonanych z tego samego bądź odmiennego materiału) podczas procesu klejenia. Kleje mogą występować w różnej postaci: ciekłej oraz stałej jako proszek, perełki, sztyft, wkład klejący itp. Można nimi kleić przeróżne materiały, takie jak papier, plastik, szkło, drewno czy metal. Wśród klejów znajdziemy kleje uniwersalne oraz specjalistyczne posiadające specjalne właściwości. Sam przebieg procesu klejenia będzie wyglądał różnie w zależności od wybranego produktu. Najczęściej wystarczy pokryć jeden z przedmiotów warstwą kleju i przycisnąć go do drugiego, innym razem konieczna będzie uprzednia obróbka termiczna bądź chemiczna. Kleje można dzielić ze względu na ich mechanizm klejenia, istnieje również podział na kleje  jedno i dwuskładnikowe oraz naturalne i syntetyczne. Chcąc wybrać odpowiedni z nich, zwracaj przede wszystkim uwagę na wielkość oraz rodzaj powierzchni, na której zamierzamy go użyć.

Czytaj także  Jak odnowić garaż?

Klejenie na taśmę

Taśma klejąca jest materiałem o niewielkiej grubości, wykonanym z elastycznego tworzywa. Jedna bądź dwie z jej stron pokryte są specjalnym klejem. Produkt ten może mieć wiele praktycznych zastosowań. Istnieje wiele podziałów oraz rozróżnień tego materiału w zależności od jego wykorzystania. Możemy mieć do czynienia z taśmami jedno bądź dwustronnymi, malarskimi, biurowymi, reparacyjnymi, przemysłowymi, pakowymi, montażowymi, matowymi, przeźroczystymi itd. Wybór odpowiedniej taśmy będzie uzależniony od tego w jakim celu chcemy ją użyć oraz jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Przykładowo taśmy malarskie wydają się być niezastąpione podczas profesjonalnych usług malarskich.

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, która technika klejenia jest najlepsza. Będzie to uzależnione od konkretnych sytuacji – czasami najlepszą opcją będzie użycie danego rodzaju kleju, innym razem taśmy. Pamiętaj o tym, że każdy produkt warto zawsze przetestować przed jego docelowym użyciem. W ten sposób unikniesz późniejszego niezadowolenia z osiągniętego efektu.