Malowanie niektórzy uważają za czynność banalnie łatwą. Codzienność malarza to brud, kurz, pył, szpachlowanie i nakładanie farby z nadzieją, że wszystko się uda. Cóż może być trudnego w machaniu pędzlem po ścianie? Przekonanie to wynika z braku wiedzy, gdyż jest wiele metod malowania.

Na czym polega malowanie?

Zabieranie się do prac malarskich bez odpowiedniego przygotowania na pewno zakończy się klęską.

Powłokę trzeba bowiem położyć tak, by dobrze się trzymała, czyli trzeba wiedzieć, jak przygotować podłoże, jakiego materiału użyć i ile warstw farby nałożyć. Pierwszym ze sposobów wykańczania powierzchni jest malowanie uproszczone, które stosuje się w pomieszczeniach mniej reprezentacyjnych, na przykład w piwnicach. Malowanie zwykłe stosuje się w masowym budownictwie o średnim standardzie, a wysokojakościowe jest wykonywane w obiektach o wyższym standardzie.

Najstarsze metody malarskie

Wyróżniamy sześć podstawowych metod malarskich, a mianowicie: metoda wapienna, cementowa, klejowa, kazeinowa, emulsyjna i olejno-lakiernicza. Spośród wymienionych najczęściej stosuje się cztery: wapienną, cementową, klejową i emulsyjną. Metoda wapienna jest najprostsza i najtańsza. Ściany pokrywa się tak zwanym ciastem wapiennym, które miesza się z pigmentami oraz wodorozcieńczalnym spoiwem. W metodzie cementowej stosuje się produkty zawierające cement portlandzki biały lub szary. Farba musi być aplikowana w warunkach wysokiej wilgotności, więc aplikuje się ją na świeże podłoża betonowe, tynki elewacyjne oraz wnętrza pomieszczeń wilgotnych.

Czytaj także  Tynki cienkowarstwowe – popularne rodzaje tynków zewnętrznych

Pozostałe metody malarskie

W metodzie klejowej stosuje się farbę będącą połączeniem roztworu kleju, pigmentu i wody. W zależności od ilości użytego pigmentu, farba ma kolor jasny lub bardzo intensywny. Najczęściej obecnie stosowaną jest metoda emulsyjna, gdzie wykorzystuje się farby przygotowane fabrycznie. Można ją stosować niemal na każdym rodzaju powierzchni, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w przypadku elewacji zewnętrznych.

Jak nakłada się nowoczesne farby?

Farby nakładane są pędzlem, wałkiem lub za pomocą pistoletów natryskowych. Obecnie pędzlem maluje się małe powierzchnie (np. narożniki, trudno dostępne zakamarki), gruntuje się podłoże oraz maluje się gęstymi farbami o wysokiej lepkości. Po pędzel sięgamy także wtedy, gdy chcemy stworzyć różnego rodzaju dekoracje ścienne. Najpopularniejsze jest malowanie wałkiem, ze względu na dużą wydajność oraz prostotę wykonania. Techniką tą malujemy sufity, ściany, a także impregnujemy drewno i bejcujemy meble. Na dużych powierzchniach stosuje się metodę natryskową (natrysk powietrzny lub hydrodynamiczny), która jest bardzo wydajna i pozwala na pomalowanie dużych powierzchni w krótkim czasie. Wymaga jednak skomplikowanego i drogiego sprzętu oraz umiejętności jego obsługi i specjalistycznych farb.

Dobry malarz to prawdziwy fachowiec, od którego wymaga się dobrej znajomości tematu i umiejętności praktycznych. Można mu zaufać i zlecić wykonanie prac, które dla nas mogą się okazać zbyt trudne. Z pewnością wie wszystko o metodach malarskich.

Czytaj także  Jaki system ocieplenia wybrać?