Poszukując odpowiedniej bramy przemysłowej, na rynku można znaleźć różne rodzaje rozwiązań. Muszą one łączyć w sobie estetyczny wygląd, a także funkcjonalność i niezawodność. Jakie dokładnie rodzaje bram oferują producenci? W jakich sytuacjach się sprawdzą?

Zastosowanie bram przemysłowych

Głównym zadaniem bram przemysłowych jest ochrona wnętrz budynków przed wizytą osób niepożądanych i nieuprawnionych. Rozwiązania z wyższej półki dodatkowo chronią wnętrza przed nadmierną utratą temperatury, co zmniejsza rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym. Kolejną funkcją bram przemysłowych jest ochrona akustyczna. Dzięki niej można zmniejszyć ilość hałasu, który jest emitowany na zewnątrz. Jest to szczególnie znaczące w branżach oraz obiektach przemysłowych, które emitują dużą ilość hałasu.

Bramy przemysłowe stosowane są przede wszystkim w halach przemysłowych, fabrykach oraz magazynach. W tych właśnie miejscach wszystkie ich atuty są w pełni wykorzystywane.

 

Rodzaje bram przemysłowych

Na potrzeby przedsiębiorstw przemysłowych na przestrzeni lat pojawiło się kilka rodzajów rozwiązań. Każde z nich nieco się różni oraz sprawdzi się w innych warunkach.

Bramy przemysłowe roletowe

Charakteryzują się zwartą budową, która pozwala na umieszczanie tego typu bram w warunkach stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Taka brama jest nieco elastyczna, oraz posiada specjalny siłownik. Montuje się go nad otworem w ścianie, a elastyczność bramy pozwala na zwinięcie jej w rulon za pomocą tego siłownika. Jest to bardzo bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie.

Czytaj także  Jak odnowić garaż?

Bramy przemysłowe segmentowe

Jest to rodzaj bramy, w którym również stosuje się siłownik nad otworem, jednak brama nie jest w tym wypadku tak elastyczna. Nie jest zwijana w rulon, tylko przesuwana pod sufit. Jest to brama, która z pewnością wymaga nieco więcej miejsca, niż brama roletowe, jednak posiada w stosunku do niej kilka zalet. Jest to brama zdecydowanie solidniejsza, co przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo, ale i również zmniejsza przepuszczalność termiczną. Brama tego typu zdecydowanie lepiej chroni pomieszczenie przed utratą ciepła.

Bramy przemysłowe podwieszane

W tym wypadku mechanizm otwierania i zamykania bramy działa kompletnie inaczej niż w poprzednich dwóch przypadkach. Brama jest podwieszona na specjalnej szynie nad otworem i otwiera się ją poprzez przesuwanie na boki. Może mieć formę jednego lub dwóch modułów. Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności zasilania, tego typu bramę bez problemu można otworzyć za pomocą ludzkich mięśni.

 

Inne rodzaje bram

Wymienione powyżej rodzaje bram to tylko najpopularniejsze, które można spotkać w większości zakładów przemysłowych. Istnieje jednak więcej rodzajów bram, które są rzadziej spotykane. Są to na przykład bramy przeciwpożarowe, które charakteryzują się odpornością na ogień oraz nieprzepuszczalnością dymu. Stosowane są głównie w warunkach podwyższonego ryzyka wystąpienia pożaru, ale i nie tylko. Instalacja tego rozwiązania zwiększa bezpieczeństwo całego zakładu bez względu na branżę.

Czytaj także  Techniki klejenia: na klej czy na taśmę?