Nowe mieszkanie czy remont to zawsze okazja do zmiany dotychczasowego wyglądu wnętrz i urządzenia pomieszczeń zgodnie z najnowszymi trendami oraz wedle zasad jak najlepszej funkcjonalności. Najwyższy priorytet w przypadku urządzania mieszkania ma z reguły wyposażenie łazienek, dlatego warto zastanowić się, co na pewno musi się w nich znaleźć.

Wanna czy prysznic?

Kompletując wyposażenie łazienek, na początku należy zdecydować o głównych urządzeniach sanitarnych i sprzętach, które mają się w niej znajdować. Lepsza będzie wanna czy prysznic? Pralka ładowana od góry czy z przodu? Jeśli pozwala na to metraż, można oczywiście zdecydować się i na wannę i na kabinę prysznicową, zmieści się nawet bidet. Jednak w przypadku, gdy dysponuje się bardzo małą przestrzenią, warto zastanowić się przykładowo nad wąskim prysznicem i kompaktową pralką; ewentualnie nad ulokowaniem pralki w kuchni, a nie w łazience. Aby cieszyć się wygodnym użytkowaniem tego wnętrza, należy jednak przede wszystkim pamiętać, o zachowaniu minimalnych odstępów pomiędzy urządzeniami sanitarnymi. Równie ważna jest tzw. powierzchnia operacyjna przed nimi.

W jakiej odległości montować urządzenia sanitarne?

Każda łazienka powinna posiadać odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami i meblami. Przyjęło się, że umywalka powinna mieć przynajmniej 40 cm głębokości oraz od 40 do 60 cm szerokości. Oczywiście na rynku dostępne są mniejsze umywalki łazienkowe, znajdą one jednak zastosowanie wyłącznie do mycia rąk w małych toaletach, a nie sprawdzą się w standardowej łazience. Należy wziąć pod uwagę, że w umywalka musi umożliwiać swobodne mycie zębów, golenie, ewentualnie krótkie ręczne pranie.

Czytaj także  Czy każde drewno można malować i lakierować?

Planując wyposażenie łazienek należy również przewidzieć, że kabina prysznicowa, wanna czy bidet w żadnym wypadku nie mogą utrudniać domownikom korzystania z drzwi czy szafek, ani nie powinny ograniczać możliwości zawieszenia półek, wieszaków na ręczniki czy też lustra łazienkowego.

Bogato wyposażona nowoczesna łazienka

W jakie urządzenia trzeba wyposażyć łazienkę?

Oprócz wspomnianych urządzeń sanitarnych takich jak wanna, kabina prysznicowa, umywalka czy toaleta, nie sposób nie włączyć w wyposażenie łazienek odpowiednich mebli i akcesoriów. Odpowiednio dopasowane szafki podumywalkowe i ścienne pozwolą na przechowywanie dużej ilości kosmetyków czy środków czystości. Warto zastanowić się również, czy w łazience będą przechowywane akcesoria do sprzątania takie jak mop parowy, miotła, wiaderko, czy będzie do tego celu w mieszkaniu stworzony osobny schowek. Podobnie ręczniki – czy ich miejsce będzie w szafie w sypialni, czy raczej znajdować się będą w specjalnych szafkach w łazience? Takie decyzje warto podjąć zanim przejdzie się do urządzania wymarzonej łazienki.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na estetykę dodatków i drobnych akcesoriów łazienkowych oraz ich odpowiednie dopasowanie kolorystyczne. Mydelniczkę, kosz na bieliznę czy dywaniki można wówczas wybrać we współgrających ze sobą odcieniach, które będą ciekawie współgrać, np. z kolorem kafelków czy frontów szafek. Wszystko to sprawi, że łazienka będzie komfortowa, przytulna i funkcjonalna.