Choć w pomieszczeniu technicznym bywamy rzadko, to i tak warto zadbać o jego estetyczny wygląd, na który składają się głównie czyste ściany. Do ich malowania powinniśmy stosować farby odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Który rodzaj będzie w tym przypadku najlepszy?

Estetycznie i czysto

Ściany w pomieszczeniach technicznych najczęściej malujemy na biało, więc możliwość łatwego wyczyszczenia ich powierzchni jest bardzo istotna. Szczególnie, że tego typu pomieszczenia odświeżamy najrzadziej i zwykle nie chcemy przeznaczać dużych środków na ich remont. Wychodzimy bowiem z założenia, że nie muszą być ładne, lecz funkcjonalne, ponieważ to właśnie w nich stawiamy piece i inne urządzenia kluczowe dla prawidłowego działania instalacji domowych. Obecność wielu sprzętów i przedmiotów dodatkowo zniechęca nas do przeprowadzania częstych remontów pomieszczeń technicznych. Jeżeli więc zależy nam na utrzymaniu ich estetyki niewielkim kosztem, nie ryzykujmy, że wybrane przez nas farby do ścian zaczną się szybko przebarwiać lub brudzić, a pomalowane nimi powierzchnie nie będą nadawały się do czyszczenia. Pamiętajmy też o tym, że pomieszczenia techniczne służą m.in. do przechowywania przedmiotów, które mogą podczas wnoszenia zarysować ściany. Postawmy więc na farbę, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jaką farbę wybrać?

W przypadku pomieszczeń technicznych najlepiej sprawdzą się farby akrylowe lub lateksowe. Pierwsze z nich dobrze kryją drobne niedoskonałości ścian i nadają się do czyszczenia przy użyciu wody. Nie są jednak tak odporne, jak farby lateksowe, które można także szorować bez ryzyka uszkodzenia ich powierzchni. Niewątpliwą zaletą lateksów jest także trwałość koloru, który nie ulega przebarwieniom nawet przez kilka lat. Farby lateksowe są też bardzo odporne na wszelkie zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, na które mogą być narażone ściany w pomieszczeniach technicznych. Niestety, ich wadą jest wysoka cena. Nie musimy już jednak wybierać pomiędzy wysokiej jakością farbą lateksową a jej tańszym odpowiednikiem akrylowym. W sklepach budowlanych znajdziemy bowiem także mieszanki akrylowo-lateksowe, które łączą w sobie cechy obydwu grup produktów, stanowiąc dla nich ciekawą alternatywę.
Pomieszczenie techniczne powinniśmy pomalować farbą, która będzie odporna na zabrudzenia, zadrapania oraz przebarwienia i tym samym pozwoli nam ograniczyć liczbę przeprowadzanych remontów do minimum. Warto więc wybrać farbę lateksową lub nieco tańszą mieszankę akrylowo-lateksową, ponieważ na powierzchniach pomalowanych akrylami mogą szybko pojawić się nieestetyczne rysy.

Czytaj także  Jak odnowić garaż?