Kiedyś we wszystkich mieszkaniach królowały niezbyt ładne tapety. Czasy się zmieniły i dziś mamy do dyspozycji produkty do malowania ścian o różnych właściwościach. Dodatkowo, kolory farb są tak piękne, że każdy znajdzie coś, co go zachwyci. Wybierając barwę farby, kierujemy się także przeznaczeniem pomieszczenia. Jakie kolory farb pasują do pokoju dziennego?

Kolory farb odpowiednie do salonu

Wybór koloru farby do salonu powinien zależeć głównie od tego, jaki kolor lubimy. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach, którymi musimy się kierować w wyborze kolorystyki pomieszczenia. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na wielkość pokoju dziennego. Jeśli pomieszczenie jest małe, najlepiej wybrać jasne kolory farb, które rozświetlą pokój i optycznie go powiększą. Światło odbijają farby jaśniejsze i błyszczące, a matowe i ciemne je pochłaniają. Możemy połączyć ze sobą kilka odcieni i podkreślić ciekawe detale architektoniczne. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie trzech ścian tym samym kolorem, a jednej wybranej kontrastowym. Zazwyczaj wybiera się ścianę, przy której stawiamy kanapę. Można także wyróżnić ścianę, przy której stoi stół, jeśli pokój dzienny pełni także funkcję jadalni. Jeśli sypialnia jest duża i widna, możemy zdecydować się chłodne kolory farb. Wrażanie chłodu złagodzimy stosując miękkie światło, puszysty dywan, przytulne poduszki, lejące się zasłony i wełniane koce.

Czytaj także  Jak urządzić pomieszczenie multimedialne

Jakie kolory farb będę najlepsze dla naszego samopoczucia?

W pokoju dziennym spędzamy dużo czasu, więc zastosujmy kolory farb, na które będziemy patrzeć z przyjemnością. Jeśli mamy problem z wyborem, oglądajmy zdjęcia w internecie lub posłużmy się kołem kolorystycznym i próbkami tkanin. Przywołajmy momenty, w których czuliśmy się zrelaksowani i zastanówmy się, jakie kolory nas wtedy otaczały. Eksperci od doboru barw uważają, że relaksująco działają barwy wrzosu i lawendy oraz łagodne błękity i spokojne odcienie zieleni. Jeśli wolimy barwy ciepłe, wybierzmy następujące kolory farb: złoty, miodowy, karmelowy czy wielbłądzi. W pokoju dziennym czasami wydzielamy także przestrzeń biurową. Ścianę nad biurkiem możemy pomalować na czerwony i ciemnofioletowy, gdyż te barwy działają pobudzająco.

Powiększamy optycznie pomieszczenie. Jakie kolory farb będą najlepsze?

Odpowiednio zastosowane kolory farb na ścianach mogą poprawić wizualnie proporcje całego pomieszczenia. Po pierwsze, na najmniejszej ścianie użyjmy chłodnego i jasnego koloru. Świetnie sprawdzą się farby z połyskiem, które odbijają światło. Dzięki takim zabiegom ściana wyda się większa, a salon zyska lepsze proporcje. Ciemne, intensywne i matowe kolory farb wizualnie pomniejszają pomieszczenie, więc możemy je stosować na dużych fragmentach dobrze nasłonecznionych ścian. W bardzo niskich pomieszczeniach możemy zastosować na ścianie pionowy wzór. Dzięki temu sufit będzie wydawał się wyższy, a ściany węższe. W wąskich i wysokich zaś zastosujmy wzory poziome, które wizualnie poszerzą wnętrze i poprawią jego proporcje.

Czytaj także  Jakie farby akrylowe wybrać?

Pokój dzienny to reprezentacyjne pomieszczenie, którzy musi podobać się przede wszystkim jego użytkownikom. Wybierając kolory farb, nie kierujmy się aktualnymi trendami, ale naszym gustem.