Osoby, które na komputerze tylko sprawdzają pocztę, z pewnością wygodnie usiądą choćby przy kuchennym stole. Ci, którzy pracują w domu, muszą zadbać o to, by praca była przyjemnością. Warto urządzić ładny i przyjazny gabinet, w którym chętnie będziemy spędzać czas. Jak to zrobić?

Jaki powinien być domowy gabinet?

Coraz więcej osób uprawia wolny zawód, a taka praca umożliwia prowadzenia biznesu w zaciszu własnego domu. Do pracy potrzeba skupienia i sprzyjających warunków. W związku z tym, jeśli mamy wolny pokój, urządźmy domowy gabinet. Jego wygląd w dużym stopniu zależy od charakteru pracy, jaką wykonujemy oraz upodobań i gustu. Na gabinet możemy przeznaczyć jakieś pomieszczenie w domu, a jeżeli takowego nie mamy – wydzielmy miejsce w salonie lub sypialni. Gabinet musi być wygodny i praktyczny. Powinny się w nim znaleźć odpowiednie meble i wyposażenie.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na gabinet?

Gabinet może być także miejscem do podejmowania gości, przechowywania kolekcji, zbiorów lub ksiąg. Jeśli mieszkamy w domu, na gabinet wybierzmy pomieszczenie usytuowane w odseparowanej jego części. W ten sposób zapewniamy sobie ciszę i spokój, gdyż nie będzie do nas docierać głośna zabawa dzieci i zapachy gotującego się obiadu. Można skupić się na pracy lub czytaniu ulubionej książki bez rozpraszających bodźców. Zwróćmy uwagę na to, jakie światło panuje we wnętrzu – ważne, by pokój nie był ciemny i przygnębiający.

Czytaj także  Jak urządzić pomieszczenie multimedialne

Jeżeli nie mamy wolnego pokoju, zaaranżujmy gabinet w sypialni, salonie lub w kuchni. Oddzielmy go ażurowym regałem lub niewielką ścianką działową. W ten sposób stworzymy intymne miejsce sprzyjające pracy. Pamiętajmy o tym, by domowe biuro tworzyło integralną część wnętrza i było do niego dopasowane stylistycznie.

W jakim stylu urządzić gabinet?

Gabinet kojarzy się ze stylem klasycznym, czyli skórzanymi fotelami i ciężkimi, drewnianymi meblami. W filmowej scenografii ściany w gabinecie były w kolorze ciemnej zieleni, a w oknach wisiały grube zasłony. Obecnie jednak najmodniejsze są gabinety zaaranżowane w stylu industrialnym i minimalistycznym. Proste i naturalne materiały jak drewno, szkło, beton i metal tworzą harmonijną, spokojną przestrzeń, która sprzyja pracy.

Zachęcamy do lektury poradnika dotyczącego stylu vintage, znajdującego się pod adresem http://www.dekoral.pl/porady-i-inspiracje/style-wnetrzarskie/vintage.

Jak urządzić gabinet? Jeżeli ma być miejscem spotkań oraz siedzibą firmy to powinien mieć charakter bardziej oficjalny. Musi znaleźć się w nim kanapa i wygodne fotele lub duży stół z krzesłami. Aranżację dopełni designerskie oświetlenie i oryginalne bibeloty. Jeśli przebywamy w nim wyłącznie sami, mamy pełną swobodę, ale pamiętajmy, by gabinet był dopasowany do charakteru naszej pracy. Do zadań wykonywanych za pomocą komputera najlepiej będzie wyposażyć wnętrze w biurko i wygodne krzesło. Jeżeli nasze zajęcie ma charakter bardziej rzemieślniczy, przyda się składany blat roboczy oraz pojemny regał do przechowywania narzędzi. Jeśli brakuje naturalnego światła, zainstalujmy nowoczesne, dobrej jakości lampy LED, które są zdrowe dla wzroku.

Czytaj także  Jaki kolor ścian do ciemnych mebli i jasnej podłogi

Aranżując miejsce do pracy trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia i meble jakie się w nim znajdują. Pamiętajmy, że ma to być przede wszystkim miejsce, w którym będzie się wygodnie pracować. Otoczmy się więc ulubionymi przedmiotami, ale w ograniczonej ilości.