Drewniane elementy elewacyjne pięknie prezentują się na wiejskich domach i ogrodowych altankach. Również meble ogrodowe z drewna ciekawie komponują się naturalnym krajobrazem posiadłości czy działki. Jednak, aby zachować piękny wygląd drewnianych elementów znajdujących się na zewnątrz, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są one narażone na wiele szkodliwych czynników, które w krótkim czasie potrafią bardzo zniszczyć drewno. Na co dokładnie narażone jest drewno znajdujące się na zewnątrz i jak można je zabezpieczyć? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Na co narażone jest drewno znajdujące się na zewnątrz?

Drewno, które znajduje się na zewnątrz narażone jest przede wszystkim na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Ciągła ekspozycja na promienie słoneczne może powodować przesuszenie drewna oraz osłabienie jego struktury, przez doprowadzenie do obumierania ligniny.  Promieniowanie ultrafioletowe może też doprowadzić do blaknięcia drewna.

Kolejną kwestią, która wpływa na trwałość drewna, są zmiany temperatur. W wyniku zmian temperatur drewno może pęcznieć i obkurczać się. Jeżeli drewno zawilgotnieje przed okresem przymrozków, może dojść do przejścia wody znajdującej się w drewnie w stan stały, a co za tym idzie nieodwracalnych zmian w strukturze drewna.

Czytaj także  Czym są kleje termotopliwe EVA?

Dużym problemem są także szkodniki żerujące na drewnie, które drążą niewielkie kanaliki w drewnie, często mikroskopijnej wielkości, które powodują znacznie uszkodzenia struktury drewna. Jeżeli szkodniki nie zostaną usunięte, może dojść do całkowitego zniszczenia drewnianych elementów.

Wiele osób obawia się też ognia, gdyż to właśnie on może w kilka minut poczynić największe spustoszenie w drewnie.malowanie drewna

Jak zabezpieczyć drewniane elementy przed grożącymi im niebezpieczeństwami?

W celu zabezpieczenia drewna przed grożącymi mu niebezpieczeństwami należy wybrać odpowiedni środek zabezpieczający. Musi on być dobrany odpowiednio do zagrożenia, ale i do rodzaju drewna. Przykładowo drewna twarde, pochodzące z rodzimych lasów będą bardziej odporne na działanie szkodników. Z kolei drewna egzotyczne, tłuste, będą bardziej odporne na działanie wilgoci.

Wybierając preparat do impregnacji drewna warto zatem pamiętać o właściwościach drewna, jakie ma być zabezpieczone. Takie informacje można uzyskać między innymi w sklepach budowlanych, ale i bezpośrednio u producenta. Można oczywiście też wybrać produkty wielofunkcyjne, które kompleksowo będą chroniły drewno przed wszelkimi zagrożeniami. Na rynku dostępne są także preparaty, które będą zwiększały odporność drewna na działanie ognia. Nie sprawią, że drewno będzie całkowicie ognioodporne, jednak będzie o wiele dłużej wytrzymywało kontakt z ogniem, co pozwoli na zmniejszenie całkowitego zniszczenia konstrukcji z drewna.

Do impregnacji elementów drewnianych zaleca się wybieranie produktów rozpuszczalnikowych, które są o wiele silniejsze i bardziej wytrzymałe niż preparaty na bazie wody, które są o wiele lepszym wyborem do zastosowań we wnętrzach domów – np. do impregnacji podłóg czy boazerii.

Czytaj także  Tynki cienkowarstwowe – popularne rodzaje tynków zewnętrznych