Głównym zadaniem lakieru podkładowego do parkietu jest ochrona drewna przed zmianą barwy. Z tego właśnie względu produkt ten powinien być idealnie dobrany zarówno do rodzaju, jak i koloru drewna. Czym kierować się przy zakupie lakieru podkładowego? Czy jego stosowanie jest konieczne?

Jakie działanie ma lakier podkładowy do parkietu?

Lakier podkładowy pełni wiele ważnych funkcji, spośród których najważniejsze to:

– ochrona naturalnego drewna przed zmianą koloru;

– wypełnianie porów i ubytków w drewnie;

– uniemożliwianie sklejania się płaszczyzn bocznych;

– zapewnianie lepszej przyczepności podłoża z lakierem nawierzchniowym;

– zapobiegania zapadania się lakieru nawierzchniowego.

Co ważne, lakier podkładowy nakładany na starsze drewno zapewnia izolację wosku i olejów, a tym samym wydłuża jego żywotność. Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie lakieru podkładowego jest konieczne. Ogólnie rzecz biorąc, jest on niezbędny w przypadku drewna bukowego, którego deski w czasie użytkowania intensywnie pracują i należy zadbać o to, aby ich krawędzie się nie sklejały. Lakierem podkładowym trzeba także pomalować drewno egzotyczne. Większość gatunków tego drewna zawiera duże ilości żywicy, która powoduje pękanie i łuszczenie lakieru. Z tego względu przed lakierowaniem należy deski odtłuścić, a dopiero później pokryć lakierem podkładowym i lakierem nawierzchniowym. Inne rodzaje drewna nie zawsze wymagają stosowania lakieru podkładowego, np., drewno dębowe. Jednak wówczas warto sprawdzić, czy producent lakieru docelowego nie zaleca stosowania odpowiedniego podkładu.

Czytaj także  Meble z nietypowych materiałów

Jaki lakier podkładowy wybrać?

Decyzja o wyborze lakieru podkładowego nie może być przypadkowa. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czy zależy nam na naturalnym kolorze drewna, czy może chcemy całkowicie zmienić wygląd parkietu. Warto przy tym pamiętać, że lakier podkładowy to nie wszystko – aby zapewnić parkietowi ochronę i trwałość na wiele lat należy zastosować także lakier powierzchniowy.

Kupując lakier podkładowy, trzeba pamiętać o tym, że jest on jedynie tzw. utrwalaczem barwy drewna. Wpływa on na jego kolorystykę, dlatego należy bardzo ostrożnie dobierać rodzaj produktu do drewna, z którego wykonany jest parkiet. W przypadku, gdy wykonany jest on z drewna egzotycznego, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego lakieru podkładowego, który przeznaczony jest do tzw. trudnych gatunków drewna. W przypadku, gdy do takiego drewna zastosuje się zwykły lakier poliuretanowy, parkiet zmieni swój kolor. Zasada ta dotyczy właściwie każdego ciemnego rodzaju drewna, ponieważ w zestawieniu z takim lakierem możne on zmienić barwę na czerwoną. Zdecydowanie najmniej na kolorystkę drewna wpływają lakiery wodne, które zachowują wygląd słojów. Z kolei lakiery rozpuszczalnikowe mogą zmienić odcień surowych desek na lekko złocisty. Stopień zmiany koloru zależy oczywiście od gatunku drzewa, dlatego przed zakupem warto poradzić się specjalisty. Trzeba też pamiętać, że nie ma możliwości zastąpienia lakieru podkładowego lakierem nawierzchniowym, ponieważ każdy z nich ma inne funkcje.

Czytaj także  Warto używać farby lateksowej?